„Paní Hegerová má zase vyprodáno," konstatoval při pohledu do sálu moderátor večera a ředitel Violy Robert Tamchyna. „Jsem ráda, že už nezpívám, protože na jevišti to je velká zodpovědnost," vzkázala v telefonickém rozhovoru posluchačům Hegerová, která v srpnu 2011 definitivně ukončila pěveckou kariéru.

Hegerova hostům napsala osobní věnování 

„Paní Hegerovou pravidelně navštěvuju, protože spolu pokračujeme ve psaní její biografie. Při příležitosti jejích 85. narozenin jsem vydal singl s dvěma dosud nevydanými nahrávkami z České televize. Singl bude zařazen do unikátního setboxu s dvojCD nevydaných nahrávek a DVD s filmem Naděje," řekl spoludramaturg večera Tomáš Padevět.

"Paní Hegerová každému z hostů čtvrtečního večera napsala na singl osobní věnování, takže to pro ně bude nádherná vzpomínka na její dnešní narozeniny," dodal Padevět, který je s Hegerovou domluvený, že biografie nevyjde za jejího života.

Hosté vzpomínali na společnou spolupráci 

V komorní atmosféře malého divadla, v níž nechybělo dojetí a slzy na jevišti i v hledišti, přítomní hosté vzpomínali na svoje setkání a spolupráci s Hegerovou. Filipovská svoji bývalou kolegyni z divadla Semafor označila za „velitelku šatny".

„Nepoučovala, ale hovořil z ní život," uvedla. Klavírista Malásek, který přes dvě desítky let Hegerovou doprovázel na koncertech, označil oslavenkyni za umělkyni „chrlící emoce vodním dělem". Režisér Fenič zavzpomínal na dobu, kdy komunistický režim neumožnil Hegerové oficiálně vystupovat a ona se živila zpěvem pro hotelové prostitutky a jejich německé zákazníky.

Zpěvačka dostala i francouzský řád 

Hegerová před pěti lety převzala Diamantovou desku Supraphonu za 1 500 800 prodaných zvukových nosičů. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy.

Z rukou francouzského velvyslance Pierra Lévyho řád převzal v zastoupení její vnuk. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí letos v lednu na Bratislavském hradě udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Supraphon u příležitosti jejích pětaosmdesátin vydal výpravný CD-box s názvem Cesta, jenž shrnuje na osmi CD její českou albovou tvorbu od roku 1966, doplněnou o dva premiérové disky, které obsahují německou koncertní nahrávku s verzemi písní dosud neslyšenými, a výběr singlů a EP desek z šedesátých let.

Čtěte také: Viola uvede večer pro Hanu Hegerovou a inscenaci Jiřího Kyliána