Kupkův obraz je součástí kolekce manželů IngaBritt a Arne Lundbergových, která zahrnuje četná díla významných umělců 20. století. Jejich nadace se zaměřuje na podporu lékařského výzkumu. Během svých cest po Evropě ale také budovali svou uměleckou sbírku a nakoupili řadu děl od mezinárodně známých umělců, jako jsou Vasilij Kandinskij, Yves Klein, Max Ernst, René Magritte, Victor Vasarely, Raoul Dufy, Jean Fautrier a František Kupka.

Kupka je často považován za francouzského malíře

Malba Františka Kupky, rodáka z Opočna, který je ale často považován spíše za francouzského malíře, patří k nejvýznamnějším položkám sbírky.

Kupka, který většinu života strávil na pařížském předměstí Puteaux, měl sice během života několik výstav a získal řadu ocenění, opravdu velkého úspěchu se však nedočkal. Zčásti za to může nepochopení jeho novátorství, zčásti jeho uzavřená povaha. Kupka byl vždy silným individualistou, nesnášel, když byl řazen do skupin či uměleckých směrů, a příliš neudržoval styky se sběrateli, kritiky a galeristy.

Byl průkopníkem orfismu

Kupka byl také jedním z průkopníků takzvaného orfismu, ve kterém se malířství inspirovalo hudbou a poezií. Maloval nejen barvy a tvary, ale také světla a zvuky a dojem, který v něm malovaná scenérie zanechala. V počátcích své tvorby se věnoval realismu, později symbolismu, civilizační tematice zobrazující svět lidí a techniky a nakonec přešel plně ke geometrické abstrakci. Ceněný je také jako kreslíř a dobový ilustrátor.

Do širšího povědomí i odborné veřejnosti se Kupka začínal dostávat až od 60. let 20. století. V posledních desetiletích jsou především Kupkovy abstraktní malby předmětem velkého zájmu sběratelů.

Obraz Tvar modré dosud drží rekord českých aukcí. Právě Kupka se z českých autorů prodává nejlépe, a to i v zahraničí. Jeho Studie na červeném pozadí (Étude sur Fon Rouges) se v roce 2013 v Londýně prodala za více než 62 miliony korun včetně všech poplatků.

Čtěte také: Výstava v pražském Popmuseu ukazuje i zákulisí Bratislavské lyry