Pouhé dva dny zbývají do zahájení trhů na Staroměstském náměstí a rozsvícení dvacetimetrového vánočního stromu. Největší trhy v republice, které se tradičně konají kromě Staromáku také na Václavském náměstí, se letos poprvé převlečou do hávu lehce netradičního. Oslavy se totiž ponesou v secesním stylu, který můžeme najít například v díle malíře Alfonse Muchy.

„Nechali jsme si vyrobit světový unikát – speciální, až jeden metr vysoké ozdoby, které vypadají, jako bychom je právě vyndali z Muchových obrazů,“ popisuje jedinečnou výzdobu Vlastimil Jakubec, který se na přípravě ozdob a osvětlení podílel.

Dominantou Staroměstského náměstí se letos stane dvacetimetrový smrk dovezený ze středočeského Zaječova. Bude to poprvé, kdy vánoční strom nepochází z Krkonoš, ale brdských lesů.

„Vánoční strom je o trochu menší než v minulých letech, ale raději jsme zvolili strom, který je rozložitější. U základu má šířku kolem patnácti metrů,“ vysvětluje architekt trhů Pavel Kocych.

Zatímco na Staroměstském náměstí bude stát téměř stovka stánků, u Můstku jich návštěvníci najdou zhruba šedesát. Ke koupi budou tradiční české ozdoby, svícny, jmelí, adventní věnce či dřevěné hračky. Novinkou jsou ručně vyráběné dřevěné a slámové betlémy z Moravy.

Taková je letošní kompozice rozložení stánků, stromu i pódia na Staroměstském náměstí.

Veselé Vánoce i dětem bez rodiny

Ti, kteří budou chtít udělat radost nejen sobě a svým blízkým, ale také dětem z dětských domovů, si mohou na trzích koupit výrobky Teribear. Výtěžek poputuje na podporu náhradní rodinné péče. V rámci projektu Rozsviťte s námi Prahu si do soboty můžete kupovat symbolické žárovky prostřednictvím DMS a přispět tak na koupi speciálního lůžka pro záchranu dětských životů, které bude umístěno do Všeobecné fakultní nemocnice.

Stejně jako v předchozích šesti letech budou na Staroměstském náměstí vystupovat české i zahraniční pěvecké soubory. Nově atmosféru doladí také hudba z pražské zvonkohry.

Pro děti je připravena vánoční dílna, kde si ti nejmenší budou moci nejen vyrobit vlastní vánoční dekorace, ale také napsat speciálně orazítkovaný dopis Ježíškovi. Denně zde bude od pěti odpoledne připraveno maňáskové divadlo, o víkendech navíc pohádku zahrají i loutky. Nedaleko dílny děti najdou také betlém s živými zvířaty.

Letošní novinkou je Anděl splněných přání, který bude každé pondělí a středu po čtvrté odpoledne obcházet tržiště a rozdávat dárky.

Kam si zajít na svařené víno:

Trhy na Staroměstském náměstí loni přilákaly i odborníky na víno. Ti zdejší svařák ocenili jako jeden z nejlepších, a tak se i letos mohou návštěvníci těšit na zahřátí vynikajícím vánočním nápojem.

Pokud si nechcete nechat ujít rozsvícení vánočního stromu, buďte na Staroměstském náměstí v sobotu v 17 hodin. Kromě zahájení trhů připravili organizátoři pro návštěvníky také malé překvapení.

Václavské náměstí letos ozdobí umělý desetimetrový strom, který bude tradičně laděn do červených a zlatých barev. Návštěvníci budou moci nakupovat dárky nebo ochutnávat staročeské i zahraniční pochoutky v šedesáti prodejních domcích.

První vánoční trhy letos odstartovaly na náměstí Míru 20. listopadu. Již dva dny můžete nakupovat vánoční dárky i na náměstí Jiřího z Poděbrad a ode dneška také na náměstí Republiky.

Stánky s vánočními dekoracemi, hračkami či dobrotami a svařeným vínem vyrostou 27. listopadu i na Palackého náměstí. Letos se budou vánoční trhy konat poprvé také v Holešovické tržnici.