Nejdříve je v pátek 9. prosince čeká inscenace nazvaná České Vánoce, kterou uvede hostitelská scéna ve svém Divadle ABC, a poté Slovenský Betlehem v podání Starého divadla Karola Spišáka z Nitry.

V sobotu 10. prosince pak přijdou na řadu představení Štědrej večer nastal Divadla Drak z Hradce Králové, Vánoce aneb Příběh o narození v podání pražského Divadla Minor, Vánoční hra z Komorní scény Aréna Ostrava a celou podívanou uzavře opět hra České Vánoce.

„Divákům chceme nabídnout reprezentativní vzorek zajímavých vánočních představení, přičemž každé z nich trvá kolem hodinky. Věříme, že budou spokojeni, “ říká dramaturg Městských divadel pražských Jiří Janků. „Pokud s naším vánočním festiválkem uspějeme, určitě bychom na něj rádi v příštím roce navázali, a založili tak pěknou tradici.“

Janků je zároveň autorem Českých Vánoc, v nichž nejde jen o zvěstování narození Božího syna, ale i o zkoumání paradoxů, které tato skutečnost nese, je-li zasazena do českého prostředí. Vše je tak v duchu nadsázky a příběh přináší nečekané situace. Inscenace v režii Petra Svojtky měla před pár dny v MDP obnovenou premiéru a oblíbené i méně známé české koledy z ní vyšly na CD. Zpívají je herci Městských divadel pražských, kteří se rovněž sami doprovázejí na hudební nástroje. Koledy zaranžoval Tomáš Kořének a hudební nastudování měl na starosti Dominik Renč.