Pohádku Kouzelník Žito natočil režisér Zdeněk Zelenka vypráví v ní o tom, co se stane, když se čertice zamiluje do obyčejného smrtelníka a ten se zase zamiluje do princezny.

„Klasických předloh s pohádkovým potenciálem, které ještě nebyly zpracovány, není mnoho, a vyprávění o kouzelníku Žitovi je právě jednou z nich. Žito je postava spjatá s naší historií, konkrétně s dobou panování krále Václava IV. Jeho příběh v sobě ukrývá zdravé pohádkové jádro, je nepochybně romantický a dramatický zároveň, navíc přináší silné nadčasové poslání o věčné lidské touze po spravedlnosti,“ říká kreativní producentka Barbara Johnsonová.

Eddie Redmayne na premiéře filmu
Fantastická zvířata jsou zpět. A nabízejí opulentní podívanou

Hlavní roli ztvární Denis Šafařík, který se coby Žito kouzelníkem nenarodil. „Stal se jím v průběhu pohádky vlastně náhodou, ale i tak trochu záměrně. Jeho babička mu od dětství vštěpovala zásady, které si vzal za vlastní, a v dospělosti s nimi vyšel do světa. Nemá rád lidi, kteří lžou, kradou, jsou jakkoliv nepoctiví. V jádru je to hodný kluk, ale občas ve své dobrotě udělá něco, co ho zavede do problémů,“ představuje svou roli Šafařík.

Rebelka Adélka 

Jeho milou Adélku hraje Anna Kadeřávková. „Je to milá a hodná duše s velkým srdcem, zároveň tak trochu rebelka. I když je princezna a nosí šaty a korunku, nebojí se dobrodružství, miluje třeba jízdu na koni, kterou jsme často natáčeli. Tu jsem si zamilovala i já,“ navazuje Kadeřávková.

Vedle nich se dále objeví Pavel Kříž, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Jiřina Bohdalová, Petr Kostka, Ivan Martinka a Viktor Preiss v úloze vypravěče.

Duchařská krimi Ten, kdo tě miloval
Recenze: Ten, kdo tě miloval nabízí žánrový koktejl duchařské krimi

Pod druhou výpravnou novinkou O zakletém králi a odvážném Martinovi se režijně podepsal Peter Bebjak. Král je v ní těžce nemocný, a když se jeho jediná dcera, princezna Michaela (Simona Kollárová), dozví o zázračné koruně krále Svaroga, která by mohla jejího otce uzdravit, vydá se jeho začarované království najít. Cestou se zastaví v jedné vesnici, protože potřebuje okovat koně a nabrousit meč.

Kovářem je tu Martin (Richard Autner), dobrosrdečný a pracovitý mládenec, jenž se princezně na první pohled líbí. Když ale pochopí, že je slepý, o to větší obdiv k němu pocítí… Vedle už zmíněných se v česko-slovenské podívané objeví i Csongor Kassai, Tomáš Maštalír či Lukáš Vaculík.

Anděl Páně i Popelka

Ve vánočním programu ČT nebudou chybět pohádky Jiřího Stracha (Anděl Páně, Anděl Páně 2, Šťastný smolař, Svatojánský věneček), Karla Janáka (Dvanáct měsíčků, Korunní princ, Nejlepší přítel) či Vorlíčkovy Tři oříšky pro Popelku, které letos slaví pětačtyřicet let od svého prvního uvedení.

Televizní premiéry se během svátků dočká i původně filmový vánoční příběh režiséra Víta Karase Přání k mání s Martinem Myšičkou, Jitkou Čvančarovou či Filipem Antoniem, v němž se humor a nadsázka českých pohádek potkává s láskou a citovými kotrmelci romantických komedií, s nadčasovým retrostylem i s hravou fantazií.

K zahraničním lahůdkám budou patřit mnoha cenami ověnčený La la land s Ryanem Gosslingem a Emmou Stoneovou či Králova zahradnice s Kate Winsletovou a Alanem Rickmanem.

A s čím vstoupí Česká televize do nového roku? Se snímkem Po strništi bos, který natočil podle námětu otce Zdeňka jeho syn Jan Svěrák, a filmem o české přírodě Planeta Česko.

Oblíbený herec v Kavárně Chotěboř ukázal, že má smysl pro humor.
Herec Jaromír Hanzlík: Usnout na ňadrech Vášáryové? Nikdy