VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za jeho vraždou stál majetek

PRAHA - Za svého života dosáhl Albrecht z Valdštejna majetku a hodností jako málokdo před ním i po něm a stal se osobností evropského významu. Ovšem přízeň císaře Ferdinanda II. byla nestálá – Valdštejna jmenoval vrchním velitelem císařských vojsk, pak jej odvolal a opět jmenoval. Pár let nato byl nemocný Valdštejn v Chebu zákeřně přepaden a zavražděn. A první podezření padlo na císaře.

15.11.2007
SDÍLEJ:

VÉVODA A VOJÁK. Exponáty z různých zemí výstava dokládá Valdštejnovu osobnost i jeho neklidnou dobu.Foto: Deník/Ivan Babej

„Je osudem ministrů, že jejich autorita kolísá a obyčejně netrvá až do jejich smrti; buď proto, že králové mají dost člověka, kterému dali tolik, že už mu víc nabídnout nemohou, nebo proto, že se začnou dívat podezíravě na lidi, kteří se zasloužili tolik, že jim patří všechno, co ještě zbývá,“ napsal v souvislosti s Valdštejnovou smrtí kardinál Richelieu.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně Senátu PČR, na níž se kromě Senátu podílí Národní muzeum a Vojenský historický ústav a která byla včera slavnostně zahájena a ode dneška je přístupna veřejnosti, představuje obdivuhodným způsobem nejen Valdštejnovu osobnost, ale jak vyplývá z názvu, i jeho dobu v její každodennosti. A tak jsou tu vedle obrazů a jiných uměleckých děl vystaveny dobové zbraně, neboť šlo zejména od období třicetileté války, ale také třeba dřevěný stůl, který pamatuje Valdštejnovu dobu, nádoby, z nichž se jedlo i pilo, i doklady o dobových řemeslech.

Výstava je členěna do čtyř částí. První, nazvaná Invita invidia představuje Valdštejna jako mnohostrannou osobnost evropského formátu, druhá s názvem Terra felix se zabývá jeho rozsáhlým panstvím, kde Valdštejn dokázal udržet prosperující hospodářství a uchránit je před důsledky války. Proto také jeho území bylo nazýváno „šťastnou zemí“. Třetí část pak nese název Xerxes, veliký Artaxerxes dokládá Valdštejnovu vojenskou kariéru, a konečně čtvrtá, Bestia vixit, se odvíjí od vévodova zavraždění.

Kurátorka Eliška Fučíková, na otázku, proč takováto výstava vznikla až dnes, říká: „Myslím, že nebyla instituce, která by se Valdštejna ujala. Toto je velká zásluha Senátu. Když byla ukončena rekonstrukce Valdštejnského paláce, zdálo se, že Valdštejnovi Senát dluží ještě trošku víc. To znamená, že by ho představil jako člověka.“ Podle druhého z kurátorů Ladislava Čepičky vznik výstavy umožnilo až to, že se sešli správní lidé na správném místě. „Což se podařilo,“ říká Čepička, „díky předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, který byl motorem této výstavy. Kdyžnámřekl, že za dvacet měsíců bude výstava, mysleli jsme, že se zbláznil. Avýstava tu je.“

Pokud jde o Valdštejnovy mocenské ambice podle názoru Fučíkové o českou korunu neusiloval. „Neměl pro to důvod,“ říká. „Jeho panství bylo obrovské a on tam byl tak výsadním pánem, že by bylo pošetilé starat se ještě o další panství, která mu tak příznivě nakloněna nebyla. Jeho dominium mělo tu obrovskou výhodu, že on mohl dirigovat tahy vojska tak, aby se mu vyhýbaly, aby to skutečně byla ta terra felix, šťastná země. Myslím, že hlavní důvod, proč byl Valdštejn odstraněn, byly jeho peníze, jeho finanční moc.“

Podle Čepičky bylo Valdštejnovým snem spojit křesťanskou Evropu, tedy katolickou a protestantskou, vyhnat Turky a nastolit Ferdinanda II. císařem Říše římské. A důvod zavraždění? „Začínal být nepohodlný, protože mu všichni dlužili, včetně císaře.“

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
25

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení