Ve čtvrtek večer se v pražském Paláci Akropolis v rámci projektu EuroConnections představí netradiční těleso Vienna Vegetable Orchestra neboli Vídeňský zeleninový orchestr.

U tohoto souboru doslova a do písmene platí, že co si uvaří, to si také sní. A s ním i diváci, kterým muzicírující zelináři z Vídně předvedou, že dobrá polévka se dá uvařit i v rytmu pochodu Radeckého nebo elektronické skupiny Kraftwerk.

Místo perkusí mají celer, místo bicích dýně. Do mrkve foukají jako do píšťalky, do okurky jako na trubku. Housle si udělali – světe, div se – z pórku.

To všechno jim kupodivu výborně zní, o čemž se posluchači mohou předsvědčit i na třech cédéčkách Vienna Vegetable Orchestra, z nichž to poslední obsahuje remixy zeleninových nahrávek dvanáctičlenné kapely od hvězd nejen rakouské klubové scény.

A po koncertu se bude podávat polévka- samozřejmě zeleninová!

Vienna Vegetable Orchestra

Hudebně-kulinářský orchestr vznikl v roce 1998 a sešlo se v něm jedenáct umělců nejrůznějších oborů od hudebníků, básníků, malířů, designérů až k architektům. Spojovala je touha dělat něco neobvyklého, něco co by překročilo hranice zavedených uměleckých žánrů. Uměleckými díly už jsou samotné zeleninové nástroje, na jejichž zhotovení si kapela vždy vyhrazuje 6 hodin. Na každé vystoupení si orchestr vyrábí nové nástroje a proto je i každý jejich koncert unikátní.

Zelenina, kterou si objednali ke své produkci:

20 lilků (co největších!!!), 12 okurek (dlouhých a rovných), 1 kg francouzských zelených fazolí, 3 kg sušených fazolí, 150 mrvkí (50 větších než 20 cm a 70 menších, 30 malých), 2 hlávkové zelí, 6 kapust kadeřavých, 3 velké dýně (co největší!!!), 20 pórků, 25 rajčat (střední velikost), 5 trsů petržele, 10 bílých ředkví (dlouhé a tlusté), 3 zelené saláty, 8 celerů (kořeny, co nejdelší), 6 celerových natí, 6 velkých zelených paprik, 6 velkých červených paprik, 7 velkých zelených paprik, 10 cuket (malé a střední velikosti), 3 kg cibulí, 4 kg brambor, slupky z cibulí