SOČR uvede Feldmanovy skladby Piano and Orchestra, Structures a Violin and Orchestra. Dlouholetá spolupráce Kotíka s Feldmanem začala v roce 1971, Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny.

„Morton Feldman byl jednou z největších uměleckých osobností své doby. Spoléhal na svou intuici a to v době, kdy kompoziční systémy byly alfou a omegou každého skladatele," uvedl Kotík.

Feldman (1926 - 1987) byl na počátku 50. let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili takzvanou newyorskou školu. Dále do ní patří John Cage, Earle Brown a Christian Wolff. Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s Jacksonem Pollockem, Markem Rothkem, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které dnes platí za kultovní. Jeho hudba se vyznačuje jemným, subtilním zvukem, harmonickou barevností a poklidnou odloučeností.

„Když chodím po ulicích na Manhattanu, přemýšlím o Feldmanově velmi tiché hudbě. Tak tiché, že je v naprosté opozici s hlasitými newyorskými ulicemi," řekl klavírista Vandewalle.