Do 22. září se v bazilice sv. Jakuba v Praze představí osm varhaníků a varhanic. Mezi nimi i Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

Mezi účastníky bude také Pierre Pincemaille, titulární varhaník katedrály Saint-Denis v Paříži, nebo varhanice a pedagožka Kristel Aerová z Estonska, organizátorka řady projektů na záchranu estonských historických nástrojů.

Kromě koncertu i videoprojekce

Během každého koncertu bude k dispozici videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Cílem přehlídky je představit tuzemskému publiku přední světové varhaníky. Více informací se nachází na www.auditeorganum.cz.

K loňskému jubilejnímu 20. ročníku festivalu vyšlo CD Audite Organum, které obsahuje záznamy sedmi nejzajímavějších výkonů uplynulých dvaceti let.

Protagonisté zahrají na proslulý nástroj, který se před pěti lety dočkal rekonstrukce za milion korun. Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavovány. Nástroj kombinuje barokní charakter s některými prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice.

Čtěte také: Varhaník oceněný Janem Pavlem II. zahájí festival v Praze