„Lidé z výboru dokumentují případy mučení a obětem aktivně pomáhají, i když při tom riskují vlastní bezpečí. V době, kdy se neustále zužuje prostor pro práci občanské společnosti a nevládních organizací v postsovětském regionu a hlavně Rusku, nám přišlo logické ocenit kolektivní úsilí a cenu tentokrát udělit organizaci," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Společnost ocenění uděluje od roku 1994. Dosud ho získal třeba ázerbájdžánský právník Intigam Alijev či čínský disident Liou Siao-po, který později dostal Nobelovu cenu za mír.

Přečtěte si: V Praze začíná festival dokumentů Jeden svět, promítne 121 snímků

Letošním tématem je Umění spolupráce

„Udělení Homo Homini nám dává naději, že otázka lidských práv v Rusku mezinárodní společnost zajímá. Představuje taky velkou podporu pro lidi, kteří se stali obětí mučení," uvedl zakladatel a současný ředitel výboru Oleg Kaljapin.

Jeho organizace dosáhla zrušení 793 nezákonných rozhodnutí a odsouzení 127 pachatelů, vysoudila 51 milionů rublů na kompenzace obětem.

Hlavním tématem letošní přehlídky se stalo Umění spolupráce. Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové chce tak Jeden svět reagovat na rozdělování společnosti, populismus a přiživovaný strach z neznámého.

„Filmy ukazují způsoby, jakými se lidé dali dohromady a dělají věci, které zlepšují náš život. Snažíme se klást velký důraz na komunikaci, aby lidé spolu začali mluvit o svých názorech, i když jsou velmi různorodé," řekla Kulhánková.

Poprvé se koná i česká soutěž

Na 121 snímků pořadatelé letos rozdělili do 15 kategorií. Pro slavnostní start festivalu zvolili film Dobrý pošťák z vymírající vesnice na bulharsko-tureckém pomezí, kolem níž procházejí uprchlíci. Dokument se spolu s dalšími 11 snímky uchází o cenu v hlavní soutěži.

Čtěte také: Hudebníky rozdělují názory na migraci, Zemana a kapelu Ortel

Vedle ní se poprvé koná i česká soutěž, v níž se představí 12 filmů. „V ČR neexistuje soutěž, kterou by posuzovali zahraniční porotci. V porotě budou čtyři zástupci zahraničních festivalů. Snažíme se o to, aby české filmy víc na zahraničních přehlídkách prorazily," řekl dramaturg programu Ondřej Moravec.

Nezapomíná se ani na znevýhodněné publikum

Další z kategorií nabízí místo filmů právě virtuální realitu. „Je to nové médium, které se stále víc na zahraničních festivalech prezentuje jako médium budoucnosti. Projekty jsou na hraně mezi filmem a počítačovou hrou," popsal Moravec.

Jeden ze snímků se týká třeba detence, další rozhodování chytrých automobilů v kolizích. Zájemci si brýle s virtuální realitou mohou nasadit každý den od 17.00, o víkendu pak od 14.00.

Víc filmů než v minulých letech má letos také titulky pro neslyšící či komentář pro mentálně postižené. „Festival otevíráme víc než dosud publiku s různými znevýhodněními. Stáváme se první kulturní akcí tohoto druhu, která systematicky zve do kina toto publikum," uvedla dramaturgyně festivalu Bohdana Rambousková.

Pořadatelé se snaží klást důraz i na ochranu životního prostředí. Hosté budou na projekce jezdit hromadnou dopravou, nebo elektromobily. Festival vydal méně papírových katalogů, organizátoři sázejí na mobilní aplikaci.