Zvonky se dostaly například do rukou Dagmar Havlové, Ivana Havla, Medy Mládkové, Marty Kubišové, Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky nebo Ladislava Špačka. Od nich pak putovaly k dalším lidem, včetně těch, kteří bývalého prezidenta neznali osobně.

Některé kusy se dostaly i do Ameriky nebo na Slovensko. Nejdelší cestu podle Keppertové urazil ale zvonek číslo 27, který začínal u někdejšího šéfa Havlovy kanceláře Iva Mathé. Cestování zvonků je doloženo na webu spolu se vzkazy jednotlivých jejich držitelů.

Dva zvonky jsou už ve vestibulu ND 

Počátkem prosince se zvonky začaly vracet do nadace, která první část z nich spolu s Přenosnými rozhlednami Járy Cimrmana dá do dnešního benefičního prodeje.

Dva zvonky jsou už nyní lidem k dispozici ve vestibulu Nové scény Národního divadla, kde si jimi mohou až do poslední adventní neděle zazvonit a přispět do veřejné sbírky na zvon Václav. Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny na zhruba 850 tisíc korun. Podle webu sbírky je zatím vybráno přes 808 tisíc korun.

Původní zvon Václav byl zrekvírován za války

Zvon pro Havla se odlévá v Rakousku, podle organizátorů české zvonařské firmy nemají zkušenosti s litím zvonu požadované konstrukce. Zvon bude umístěn v jižní věži kostela, kde chybí od druhé světové války.

Původně tu byl zvon stejného jména, tedy Václav, ale byl zrekvírován za první světové války a jeho nástupce nepřečkal druhou světovou válku. Václav bude viset v kostele sv. Havla spolu s nejstarším pražským zvonem Marií, který je z roku 1455.

Čtěte také: Odborníci zkoumají největší český zvon, Nový rok ale ohlásí