Všichni pěvci jsou uznávaní sólisté prestižní newyorské Metropolitní opery a na krátké evropské turné v tomto složení vyrazili poprvé. Vystoupení v Praze se do jejich turné dostalo na poslední chvíli.

V programu poskládaném z italského operního repertoáru doplnili Netrebkovou ruští pěvci – mezzosopranistka Jekatěrina Gubanovová a basista Ildar Abdrazakov a lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko. Doprovodil je Český národní symfonický orchestr, rezidenční těleso festivalu Prague Proms. Dirigoval uznávaný Ital Marco Armiliato. Zazněly árie a duety především z Verdiho díla a například od Cilei, Leoncavalla a Pucciniho.

Jedna z nejslavnějších operních hvězd současnosti, sopranistka ruského původu Netrebková, zavítala do Prahy podruhé. Před třemi lety zde koncertně vystoupila s Čajkovského operou Jolanta. Jen v áriích a duetech ji tedy naživo slyšeli Pražané prvně.

Vypracovaná pěvecká technika

Třiačtyřicetiletá diva, která má také rakouské občanství, přitahuje pozornost světových kritik svým krásným hlasem, vypracovanou pěveckou technikou i hereckým nadáním. S ostatními pěvci koncert zpestřila také tancem, třeba v posledním čísle programu – písni od Ernesta de Curtise. V tanci Netrebková temperamentně pokračovala i ukázkou z Kálmánovy operety Čardášová princezna, která byla prvním přídavkem.

Netrebková se těší v Česku mimořádné přízni fanoušků. Už na začátku koncertu, když se objevila na pódiu, ji hlasitě vítali. Na koncertu jí patřily ty největší ovace, přestože ostatní pěvce i ansámbl oceňovalo publikum téměř pokaždé nadšeným potleskem a uznalým Bravo!

Jediný koncert pod otevřeným nebem

Každému pěvci patřil jeden přídavek. Abdrazakov přednesl Faustova Mefista, Gubanovová zazpívala Bizetovu Carmen a Antonenko uzavřel koncert árií z Verdiho opery Simon Boccanegra. Pěvci si koncert očividně také užívali a s publikem se dlouho loučili.

Jejich turné čítá pět koncertů. Začalo ve Vídni 1. července, druhý a jediný koncert pod otevřeným nebem se konal ve Versailles poblíž Paříže. Před Prahou zavítali pěvci do Moskvy a poslední koncert se v úterý odehraje v Barceloně. Původně nicméně nebyla česká metropole na programu.

„Měla být Moskva a Petrohrad, ale protože Petrohrad z nějakých důvodů vypadl, tak jsem byla požádána, jestli bychom narychlo nedokázali ten koncert převzít do Prahy. Dohodli jsme se s Proms," řekla v pátek promotérka koncertu Alena Nachtigalová.