„Vždycky když chci něco psát, něco se mi v životě stane a nabídne určité téma. V případě Hodin z olova to byl pobyt v Číně, kam jsem poprvé odjela roku 2013 na setkání spisovatelů. Hodně to se mnou tehdy zatřáslo, tak jsem si řekla, že se tomu podívám hlouběji pod kůži. A začala jsem psát román… Čína mi dala nový pohled na to, co se děje v Evropě a u nás, dala mi jinou perspektivu. Mimo jiné si uvědomit, že kvůli její ekonomické prosperitě lidé zavírají oči nad tamním stavem lidských práv. A jak důležité jsou naše evropské hodnoty - důstojný život pro každého a demokracie,“ říká ke své knize Denemarková.

Michal Šanda
Literatura je jako býčí zápasy, říká spisovatel Michal Šanda

Autorkou vítězné prózy je Pavla Horáková s Teorií podivnosti, deníkovou formou podané obrazy české vědecké scény, v poezii bodoval Ivan Wernisch se sbírkou Pernambuco.

Zdroj: Youtube

V kategorii publicistika uspěl Jacques Rupnik, který se svou rozvahou Střední Evropa je jako pták s očima vzadu trumfl svého soupeře Tomáše Sedláčka.

Spisovatelka Dana Emingerová
Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh

Vítězným nakladatelskym počinem jsou Spisy Bohumila Hrabala 1-7, v dětské tvorbě vyhrála Vendula Borůvková s komiksem 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo. Objevem roku se stala Anna Cina s novelou Probudím se na Šibuji. Magnesia Blog roku získala Michaela Duffková za Zápisník alkoholičky. 

A jak vidí Magnesii Literu, zejména z hlediska prozaických děl, jeden z jejich porotců Emil Hakl? „Témata se opakují, ale vždy se objeví někdo s osvěžujícím pojetím, s novou tematizací. Ono téma souvisí velmi úzce s formou, jinak by nebylo o čem psát už mnoho set let. Taky se autoři víc snaží o ucelený příběh s pointou, to v beletrii nebývalo úplně běžné. Též je v mnoha textech podprahově, leč silně cítit vliv sociálních sítí.“

Petr Sís
Topol, Rudiš, Sís. Čeští autoři zaznamenali v Lipsku nebývalý zájem