Kniha přináší snímků třikrát více. Jejich velkou část Robert Vano nafotil fotoaparátem Polaroid a následně zpracoval technikou cross procesing, kterou s oblibou používal v raném období své tvorby a která v tradiční fotografické technice znamená následnou úpravu snímků za účelem jejich specifické barevnosti.

Výstava představí průřez jeho tvorby 

„Nad přípravou knihy jsem strávil řadu let, a tak jsem velmi rád, že přišla myšlenka spojit její uvedení na trh i s výstavou. Rozhodli jsme se však využít z knihy pouze specifický výběr – a to moje barevné fotografie. Část této kolekce jsem nafotil v New Yorku, Paříži či Miláně, kde jsem v průběhu své kariéry působil," říká o projektu Memories Robert Vano.

Kniha i výstava přinášejí průřez tvorbou Roberta Vana od roku 1968 až po současnost, nikoli však tradičně v chronologickém pořadí, ale na základě asociací samotného autora. Výstavu ve třetím patře Kotvy pořádá Galerie Tančící dům, potrvá do 8. ledna.

Vano byl i kadeřníkem a vizážistou 

Fotograf slovenského původu Robert Vano, který má dnes americké občanství, proslul především mužskými akty a tvorbou pro módní časopisy. Fotografuje ale i známé osobnosti, přírodu či zátiší.

V roce 1967, ve svých 19 letech, emigroval přes Itálii do USA. Živil se jako kadeřník, vizážista a asistent slavných módních fotografů. Později se sám proslavil jako fotograf, pracoval pro časopisy Harper's Bazaar, Vogue, Elle, Cosmopolitan a další. Po roce 1989 se vrátil do Československa, ale neusadil se na Slovensku, zakotvil v Praze.

Čtěte také: Národní galerie začíná podzimní sezonu, ukáže americkou grafiku tří století