Část programu festivalu je letos věnována dvěma zemím - Lotyšsku a Litvě. Dokumenty o těchto zemích budou moci diváci zhlédnout v kině Ponrepo ve dnech 1. a 2. března vždy od 18:00 a s následnou besedou.

Zakladatelé festivalu zahájili sérii výstav 

Festival Mene Tekel, který chce připomínat historické mezníky Československa i dalších států Evropy s přesahem do částí světa, kde jsou porušována základní lidská práva. Na festivalu spolupracuje také třeba Konfederace politických vězňů.

Zakladatelé festivalu Daniela a Jan Řeřichovi v pondělí zahájili sérii výstav v ambitu kláštera na Jungmannově náměstí. První z nich se jmenuje Diktatura versus naděje a věnuje se pronásledování římskokatolické církve v Československu v době komunistické totality.

Dvě výstavy jsou věnovány osudům kněží Jana Buly a Václava Drboly 

Na výstavě se podílely mnohé archivy a badatelské ústavy. Mapuje šíři perzekuce církve a postižení mocenských nástrojů i konkrétních metod užívaných k likvidaci církevního i duchovního života společnosti, na druhé straně pak způsoby, jak církev těmto tlakům čelila.

Dvě výstavy jsou věnovány životním osudům a mučednické smrti kněží Jana Buly a Václava Drboly. Václav Drbola byl významnou osobností brněnské diecéze. V roce 1951 byl nezákonně odsouzen v inscenovaném soudním procesu a krátce nato popraven.

Po roce 1989 byli oba soudně rehabilitováni 

Farář Jan Bula z Rokytnice na Třebíčsku byl o rok později popraven v souvislosti s babickým případem. Po roce 1989 byli oba soudně rehabilitováni a v novém tisíciletí bylo zahájeno jejich beatifikační řízení, po jehož ukončení by měli být prohlášeni za blahoslavené.

Výstava Tváře Cejlu je věnována lidem, kteří byli kvůli svému přesvědčení po roce 1948 perzekvováni, vězněni nebo popraveni totalitním režimem v brněnské věznici na Cejlu 71. Představuje silné příběhy vězňů, mezi nimiž byli básníci a spisovatelé Jan Zahradníček, Václav Renč, Bohumil Robeš či Zdeněk Rotrekl.

Festival přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů 

V ambitu kláštera je i výstava o historickém významu masivních deportací litevských občanů po anexi Litvy Sovětským svazem roku 1941. Z Litvy bylo deportováno kolem 300 tisíc lidí, téměř desetina tehdejší populace, z nichž více než 156 tisíc zmizela v lágrech sibiřského gulagu.

Festival Mene Tekel přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Soustřeďuje se zejména na připomínání odkazu obětí nacismu a komunismu. Během festivalového týdne se každoročně uskuteční zhruba 30 různých akcí. Festival se vždy koná v termínu kolem 25. února.