Podle lidskoprávních organizací byl rozsudek evropského soudu přelomový, a státy se poté začaly více snažit o ukončení odděleného a podprůměrného vzdělávání Romů. Přesto se podle nich i podle vládní zprávy o stavu romské menšiny v ČR za rok 2016 romské děti stále se segregací ve vzdělávání setkávají.

Výstava chce upozornit na diskriminaci 

Mezinárodní výstava nabízí pohled na romskou komunitu očima romských umělců. Podle nich má ukázat na rasismus, který se může skrývat za zdánlivě neutrálními frázemi. Nabízí zamyšlení nad tím, co většinové společnosti umožňuje izolovat romské spoluobčany, uvedli dnes při představování projektu jeho autoři.
Kromě segregace ve školách chce výstava upozornit na diskriminaci Romů mimo vzdělávací systém. Nesouhlasí s tím, že jsou Romové nepřizpůsobiví a nedá se s nimi dobře vycházet. Místo toho se zaměřuje na pozitivní hodnoty, kterými mohou Romové ostatním přispět.

Kurátorkou je slovensko-izraelská umělkyně

Mezi umělci, kteří výstavu připravili, jsou zástupci z několika států, jde například o Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko či Francii. Kurátorkou je slovensko-izraelská politická umělkyně Tamara Moyzes.
Výstavu podpořily Nadace Open Society Fund spolu s Open Society Justice Initiative. Projekt je součástí doprovodného programu k mezinárodní konferenci Společně ve škole: další kroky ve vzdělávání Romů v České republice, která se koná dnes a ve středu v Praze.