„Doufám, že program Týdne umění návštěvníky zaujme a že se náš festival do budoucna stane pravidelnou a očekávanou akcí v jarní nabídce kulturní Prahy,“ říká organizátor Jan Skřivánek z magazínu Art + Antiques. „Výtvarné umění si zaslouží, abychom si na ně udělali čas,“ dodává Skřivánek.

Staré i nové umění

Festivalu se účastní jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií a Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Programová nabídka se zaměřuje na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy.

Týden umění v Praze

Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění.

Debaty, přednášky a semináře se budou týkat sběratelství, restaurování, produkce výstav či trhu s uměním. Vedle vernisáží a komentovaných prohlídek se uskuteční například i série projekcí uměleckých filmů.

Z chystaných akcí lze zmínit vernisáže výstav Hynka Martince v Národní galerii, Denisy Lehocké v galerii Futura či výroční výstavy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Uměleckoprůmyslovém museu. Návštěvníci se mohou dále těšit na setkání s mimořádnými současnými umělci v čele s Vladimírem Ambrozem, Tomášem Džadoněm, Zbyňkem Sedleckým, Danielem Peštou či Lubošem Plným.

Odborný portál Artplus.cz i řada aukčních síní a galerií si připravily programy věnující se trhu s uměním a sběratelství.

Výběr z hlavních akcí festivalu


Pondělí

Daniel Pešta: DeTermination (Centrum současného umění DOX, 16.00) Výstava DeTermination představuje výběr z ak-tuální tvorby Daniela Pešty. Spolu s umělcem provede výstavou její kurátorka Terezie Zemánková.

 Úterý

Tomáš Džadoň a Paneláci (Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17.00) Vedoucí projektu Paneláci Lucie Skřivánková v debatě s Tomášem Džadoněm, který se panelovými domy zabývá ve své umělecké tvorbě.

Středa

Zbyněk Sedlecký: Pravé poledne (Galerie Václava Špály, 17.30) Setkání s malířem Zbyňkem Sedleckým, který zájemce provede výstavou svých nejnovějších obrazů.

Čtvrtek

Vladimír Ambroz: Akce (GHMP Dům fotografie, 18.00) Výstavou provede Vladimír Ambroz, který v 70. letech patřil mezi výrazné představitele brněnské konceptuální scény, spolu s kurátorem Tomášem Pospiszylem.

Pátek

Face to face s Hynkem Martincem (NG  Šternberský palác, 17.00) Malíř Hynek Martinec žijící v Londýně provede svou výstavou Cesta na Island, která bude instalována přímo v expozici evropského baroka.

Sobota

Eva Koťátková: Žaludek světa (NFA Kino Ponrepo, 17.30) Žaludek světa, stroj uvnitř stroje. Svět jako had, který si plní své břicho do zásoby. Projekce zatím posledního filmu Evy Koťátkové.

Neděle

Konec zlatých časů (NG Veletržní palác, 15.30) Výstavou připomínající sto let od úmrtí Gustava Klimta a Egona Schieleho provede specialista na umění Fin de siècle, Otto M. Urban.