„Vracíme se dnes na místo, které v dějinách naší země za druhé světové války symbolizuje pozitivní zlom, na místo, které ztělesňuje osvobození, oproštění země a společnosti od totalitního zla, na místo, které je spojeno s řadou obětí a příběhů osobního hrdinství," řekl ministerský předseda v projevu před budovou rozhlasu, kde se v květnu 1945 odehrávaly líté boje, které si vyžádaly desítky životů.

„V květnu 1945 se ukázalo, jak velký počet občanů a prvorepublikových vojáků a také tehdejších četníků je ochotných a připravených jít za novou demokratickou republiku bojovat. Je nesmírně důležité, že jsme to byli my sami, Češi, kdo se v posledních dnech války odhodlali chopit zbraní, aby jen trpně nevyčkávali osvobození," uvedl Sobotka, který tak jako další ústavní činitelé u budovy Českého rozhlasu položil smuteční věnec.

Při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem 1945 padlo na 170 lidí. Nová pamětní deska v budově od úterka připomíná 81 obránců rozhlasu, na něž historici přišli až v poslední době. Celkem během Pražského povstání podle nového seznamu vydaného Vojenským historickým ústavem padlo nejméně 2898 lidí.

Svoboda slova je při totalitě na první ráně

Sobotka v úterý připomněl, že Prahu tehdy pomáhali osvobodit také Francouzi, Holanďané, Belgičané nebo Bulhaři. „V Pražském povstání významně pomohli i tehdejší vojáci vedení generálem Vlasovem, také na jejich pomoc a příspěvek bychom neměli zapomínat," řekl desítkám účastníků úterní vzpomínky. „Jiný výklad než osvobození pro nás konec války v květnu 1945 nemá," uvedl s tím, že není možné připustit překrucování dějin.

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) je přesvědčen, že bitva o rozhlas byla jednou z nejdůležitějších, které se udály během Pražského povstání. „Svoboda slova, svoboda informací jsou vždy první na ráně, když nastupuje totalita a svobodná média jsou vždy u toho, když občané totalitu svrhávají," uvedl ve svém projevu.

„Praha byla tak jediným osvobozovaným městem za druhé světové války, jehož rozhlas bez přestání vysílal i během nejprudších bojů. To byl skutečně úctyhodný čin," poznamenal také Hamáček.

70. výročí konce druhé světové války.