VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrdohlavý Zdeněk Lhotský a jeho studio Pelechov

Staré Město - Tvůrce originálních skleněných objektů Zdeněk Lhotský představuje v Českém muzeu výtvarných umění práce nejen své, ale také svých uměleckých kolegů.

30.7.2008
SDÍLEJ:

LHOTSKÉHO HRA SVĚTEL: Vlevo nahoře Váza (1995)Foto: České muzeum výtvarných umění

Tvůrce originálních skleněných objektů Zdeněk Lhotský představuje v Českém muzeu výtvarných umění práce nejen své, ale také svých uměleckých kolegů. Pojícím článkem je studio Pelechov nad Železným Brodem. Železný Brod má mnohaletou sklářskou tradici, ale právě zde založil Zdeněk Lhotský v devadesátých letech vlastní sklářské studio, které se věnuje náročné disciplíně – tavenému sklu. Lhotský je žák profesora Libenského z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a někdejší člen legendární skupiny Tvrdohlaví, jeho skleněné objekty a reliéfy mají dnes nezaměnitelný rukopis a vytvářejí originální design.

Se studiem Zdeňka Lhotského pak spolupracuje řada významných umělců, jejichž práce lze v pražské Husově ulici spatřit. Vedle prací Lhotského jsou zde zastoupeni umělci jako třeba Jaroslav Róna, Čestmír Suška, Oldřich Plíva, Michal Gabriel, Rebeca Huerta Viga, Jiří Plieštik, Stefan Milkov a studio Olgoj Chorchoj. Zejména práce autorské dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová jsou se studiem Pelechov spjaty od jeho počátku v roce 1994. Dále pak jsou tu objekty i drobné skleněné předměty A. Matějkové, P. Bremerse, L. Terena, A. Matouškové-Kopecké či B. Škorpilové.

Nová tradice

Zatímco Zdeněk Lhotský se koncentruje na tvarosloví reliéfů či užitných předmětů, jako jsou vázy či mísy, někteří zúčastnění umělci popouštějí uzdu své fantazii, jako například Jaroslav Róna se svou Číší Bolševníkem či Opicí nebo Michal Gabriel v objektu nazvaném Zelená voda. Ušlechtilými tvary exotické inspirace zaujme také například Rebeca Huerta Viga se svými ladnými a decentně barevnými objekty Chrám exilu či Nekonečné jaro.

Všichni jmenovaní umělci v posledních letech spolupracují se studiem Pelechov a lze říci, že Zdeněk Lhotský vlastně v Železném Brodě nejen obnovil dávné tradice, ale založil tradici zcela novou.

Sklo v prostoru, prostor ve skle

O Zdeňkovi Lhotském a jeho studiu píše historik umění Oldřich Palata, že „majitel studia taveného skla totiž není na svém pracovišti jen podnikatelem, manažerem či technologem, ale je také – a to především – výjimečným výtvarníkem“.

Jeho dílo pak charakterizuje takto: „Při určitém zjednodušení lze říci, že Zdeňka Lhotského zajímají pouze dvě základní teze: sklo v prostoru a prostor ve skle. Nejde o hru slov, ale o hluboké pochopení a výtvarné zhodnocení specifických možností taveného skla. Ať již v rámci zapojení díla do architektonického objektu, v rámci prezentace plastiky ve výstavním prostoru, nebo v rámci umístění designu do běžného interiéru. Ve všech případech se jedná především o aktivní komunikaci díla s prostředím a jeho prostřednictvím o komunikaci autora s uživatelem či divákem.“

A s určitým zjednodušením tyto věty platí o řadě dalších umělců zastoupených na výstavě a spjatých se studiem Pelechov.

ZDENĚK LHOTSKÝ & studio Pelechov

České muzeum výtvarných umění v Praze, Husova ulice 19, Praha 1.
Kurátor výstavy: Ivan Neumann
Otevřeno do 14. září 2008, denně mimo pondělí 10–18 hodin.
Vstupné 50, snížené 20 Kč.

Autor: Petr Kovařík

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudkyně Helena Králová.
10

Ministr Pelikán dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Královou

Ke zbytkům trojské lávky dorazily dva vyprošťovací tanky hasičů.
AKTUALIZOVÁNO
2

Zbytky Trojské lávky vyzvedávaly z vody vyprošťovací tanky

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi. 

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT