Unikátní výstava Tauromaquia, kterou ve čtvrtek 8. prosince večer otevřel Obecní dům v Praze, nabízí obrazy slavných umělců v zajímavých souvislostech. Všichni sdílí skrze svá díla pohled na španělskou tradici plnou vášní a dramat, odkrývají ale zároveň svůj postoj vůči době.

Slavnou pětici spojuje velké téma: býčí zápasy. Pro umělce ale neznamenaly jen vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem; dávaly jim možnost prezentovat své názory. Animální síla, kterou býk vyzařuje, rozehrává v dílech Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly a Karla Čapka fascinující motivy.

Zápůjčky poskytly galerie zvučných jmen, a nejen českých. Největším počtem je na výstavě zastoupena Národní galerie, která zapůjčí dvacet devět exponátů, mezi nimiž jsou skvosty od Emila Filly, Jana Konůpka, ale také obraz neznámého autora, který pochází ze 17. století a je nejstarším dílem expozice. Další díla poputují do Prahy z muzea Réattu v Arles, Musée Picasso v Antibes, galerie Phyllis Lucas v New Yorku, ze soukromých sbírek či z Picassova Musea Casa Natal v Malaze, které zapůjčilo Picassovo dílo do České republiky vůbec poprvé v historii.

Zahájení se zúčastnily například Lucia Bosé, proslulá italská herečka a přítelkyně Pabla Picassa, z jejíž sbírky některá díla pocházejí, a Glorvina Celerier, která na výstavu zapůjčila přípravnou kresbu k tapiserii Guernica. Expozici doplní filmy a plakáty s toreadorskou tematikou.

Výstava, která představí bezmála dvě stě exponátů, z nichž řada je k vidění jen zřídka, se pro veřejnost otevře v pátek 9. prosince a potrvá do 9. dubna.