Rodinné drama s prvky sarkastického humoru rozkrývá vztahy tří generací, v jejichž středu stojí matka Violet a její tři dcery Barbara, Ivy a Karen. Rodina se setkává na pohřbu otce Beverlyho, na kterém ze spleti lidských individualit vylézají osobní problémy postav.

Matka Violet (Kateřina Burianová) má rakovinu a je silně závislá na prášcích, Beverly (Jan Kačer) byl alkoholik. Barbara (Miluše Šplechtová) stojí těsně před rozvodem, zatímco její patnáctiletá dcera Jean (Lucie Polišenská) neustále kouří marihuanu. Atraktivní Karen (Sabina Králová) žije s lhářem a poněkud úchylným záletníkem, zatímco nesebevědomá Ivy (Jaromíra Mílová) se osudově zamilovala a netuší, že tím míří k incestu s nevlastním bratrem.

V záplavě energických a často mrazivě vtipných dialogů, ve kterých padají výčitky a dosud nevyřčené pravdy, zaniká smutek po zemřelém, jehož pietu nemá kdo uctít.

Letts nařizuje inscenátorům, aby na jeviště umístili patrový dům, v němž se vše odehrává. Ve Stavovském divadle je to neiluzivní konstrukce, která stojí na točně.

Jednoduchým pootočením se nám odkrývají zabydlenější části domu, nebo naopak ty nehostinné s igelity v oknech – v celém stavení ale vládne neosobní, tísnivá atmosféra. Průhledy domem umožňují sledovat postavy, které se paralelně a neustále pohybují v jeho různých koutech.

Herecké výkony jsou ojediněle vyvážené. Podobně jako každá postava ve hře je stejně důležitá a nese si stejný díl svého postižení, tak i všichni herci tvoří jednolitý obraz.

Kateřině Burianové velmi dobře sluší tragikomická tvář nemocné Violet, která dokáže být vtipná, ale i krutá, když svými jedovatými poznámkami ostatní bodá do citlivých míst. V jejím podání je to sarkastická a pichlavá žena, která i přes častý třas závislého člověka hýří energií a silou. Snad jen v citově vypjatějších scénách klouže k hranici patosu, který není vždy s její postavou v harmonii.

Vtip ze situace dokázali podobně vytěžit i David Prachař jako Barbařin manžel Bill a Igor Bareš coby záletný Steve. V inscenaci není ovšem herecký výkon, který by výrazně převyšoval ostatní nebo se jim naopak nemohl vyrovnat.

Tracy Letts: Srpen v zemi indiánů

režie Michal Dočekal, scénografie Martin Chocholoušek

česká premiéra 5. a 6. června ve Stavovském divadle

MARCELA IHYANE