Česko-britská kapela The Chancers ohlásila svůj konec. Rozloučí se velkolepě na Střeleckém ostrově společně s interprety, které v Evropě doprovázeli na turné.

Největší hvězdou bude zpěvák Roy Ellis zvaný Mr. Symarip, který vyrůstal na Jamajce, když ska a reggae byly v plenkách. Jeho kariéra začala nešťastně, když mu producent ukradl tři písničky. Na konci 60. let přišel s novým žánrem skinheads reggae.

„Skinheadi byli normální mladý britský kluci, se kterýma jsem chodil do práce a na pivo. Oni milovali soulovou a jamajskou hudbu. Ale nikdo ji pro ně nedělal,“ vyprávěl Ellis. Psal se rok 1963 a Británii zaplavilo ska. „Stali jsme se s mou první kapelou The Bees důležitými pro všechny jamajské umělce. Hráli jsme jako doprovodná skupina s Laurele Aitkenem, Princem Busterem, Millie Small, Desmondem Dekkerem, The Maytals a řadou dalších,“ doplnil.

Do studia se kapela dostala už pod názvem The Pyramids. „Hodně jsme experimentovali. A producenta Grahama Goodhalla napadlo, že bychom mohli zahrát něco rychlejšího, na co by tancovali i britský kluci. A tak vznikl Skinhead Moonstgomp. Jamovali jsme ve studiu a já do toho improvizovaně říkal, co mi přišlo na mysl. A tak vznikl žánr skinhead reggae a my jsme té desky prodali sedm milionů kopií,“ dodal černý skinhead Mr. Symarip.

Britská zpěvačka Rhoda Dakar vystoupí v Praze úplně poprvé. V 70. letech se proslavila jako členka skupin The Bodysnatchers a s The Specials. Dalším zahraničním interpretem bude Mr. T-Bone z Itálie, kterého doprovodí pražští Green Småtroll. Ti potom dostanou prostor i sólově. Festival otevře sound system Forward March Posse a písničkář OiOiPiraOi.

Společně s The Chancers vystoupí i původní frontman Simon a koncertu se zúčastní i další bývalí členové.