Podle pořadatelů zásadní dílo soudobé hudby zazní v podání uskupení Bang on a Can All Stars, pro které vzniklo, tuzemského sboru Martinů Voices a dvou zmíněných českých interpretů. Dílo, které dostalo Pulitzerovu cenu, zazní podle Spilky v Evropě poprvé.

Po koncertě beseda 

Oratorium pro sbor a komorní soubor Antracitová pole využívá havířského folkloru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka. Oplývá lidskostí a politickou působivostí, zdůvodňují pořadatelé výběr skladby.
Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí, tak světlejší chvilky z jejich životů. Po koncertě se budou moci diváci zúčastnit besedy s autorkou skladby. Říká, že vše, o čem v Antracitových polích vypráví, ji obklopovalo, když v malém městě v Pensylvánii vyrůstala.

Letošní ročník zahájí irsko-americká skupina


Jedna z částí skladby zahrnuje zpívaný seznam jmen, který autorka našla v seznamu důlních nehod z přelomu 19. a 20. století. Protože byl příliš dlouhý, musela jména vybírat a rozhodla se uvést jen horníky s křestním jménem John a jednoslabičným příjmením. Uvádí, že kromě jiného se jí výběrem podařilo ukázat, jak multikulturní prostředí v dolech pracovalo.

„Pensylvánie byla totiž už tehdy jedním z center, do něhož mířili imigranti z celého světa. Je zajímavé, kolik se dá získat informací z prostého seznamu jmen," uvedla.
Struny podzimu, akce překračující hranice hudebních žánrů, nabídne na různých místech Prahy od 20. října do 9. listopadu deset koncertů. Letošní 21. ročník festivalu zahájí ve Foru Karlín irsko-americká skupina The Gloaming, která v Česku zahraje poprvé.

Na stejném místě se 9. listopadu představí největší hvězda festivalu, skladatel a pianista Herbie Hancock. Festival také uvede virtuosa akordeonu a bandoneonu Richarda Galliana, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzového pianistu Jasona Morana, neotřelé folkaře z Nashvillu Lambchop či Ralpha Townera - umělce, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru.