Na co si zítra zajdete? Na nejslavnější svatební kapelu všech dob, nebo na elegána, který brouká ženám do ouška poprockové balady? Ať už bude vaše volba jakákoli, můžete si být jisti, že nepůjde o vyhozené peníze. Angličan Bryan Ferry tu byl naposledy před dvanácti lety se svým projektem přezpívaných dylanovek. A kalifornští hitmakeři Maroon 5 vystoupí v Česku vůbec poprvé.

Úhledné svádění

Pozice dvaasedmdesátiletého Bryana Ferryho na světové hudební scéně byla vždycky trochu zvláštní. Po třináctileté anabázi s novovlnou formací Roxy Music, kterou zakládal spolu se zvukovým kouzelníkem Brianem Enem, se tento dokonale ustrojený, vytříbeně se chovající a úhledně zpívající glamrocker stal symbolem excentrického, leč poněkud nevýbojného písňového luxusu.

Nikdy nezastíral, že mu jde o přízeň žen, na druhé straně je ale třeba přiznat, že se jim nijak zvlášť nepodbízel. Je příjemně výstřední, nabízí publiku až cohenovské charisma a zároveň je v něm něco z onoho mladistvého experimentátora, u kterého nikdy nemůžete vědět, s čím přijde příště. Jestli s coververzí skladby Johna Lennona Jealous Guy, nebo s písničkami Roxy Music v úpravách pro jazzový orchestr.

Cukr a bič

Na erotice, spíše vyzývavé než decentní, staví i americká parta Maroon 5 v čele s charismatickým zpěvákem Adamem Levinem. Kontrast neskrývané maskulinity a vcelku něžného prozpěvování zafungoval na výbornou, stejně jako sebevědomé klipy a duety s nejhezčími zpěvačkami dneška.

Před pěti lety natočili Maroon 5 jedno ze svých nejsledovanější videí (Sugar). Coby nečekaná zábavová kapelka v něm překvapují svatební páry na různých místech Los Angeles. Skupina, která nyní propaguje své šesté studiové album Red Pill Blues, to u fanoušků vyhrává svým humorem i klidnou razancí, s níž válcuje média i konkurenci.