Letošní Svatováclavské slavnosti, které na různých místech České republiky probíhají už od začátku září, mají v záloze vskutku vysoký trumf.

Festival zaměřený převážně na klasickou duchovní hudbu totiž tentokrát slibuje jedinečný zážitek v podobě vystoupení proslulého černošského souboru Golden Gate Quartet. První (a vzhledem k rozlučkovému charakteru jejich turné zřejmě i poslední) český koncert průkopníků v oblasti interpretace afroamerických spirituálů se uskuteční v úterý 22. 9. v pražském Divadle Hybernia.

Starozákonní hity

Jedna z nejstarších černošských skupin působí na americké scéně už od roku 1934, její sestava se tudíž postupem času několikrát proměnila. Nicméně patriarcha současného uskupení Clyde Wright v kvartetu působí už od roku 1955.

Styl Golden Gate Quartetu vychází z takzvaného „jubilee“ neboli zpívání na náboženských shromážděních pod širým nebem. Kariéru tohoto veleúspěšného tělesa zahájilo v roce 1938 účinkování na přelomové sérii akcí From Spirituals To Swing, kterou uspořádal objevitel Billie Holidayové, Counta Basieho i Boba Dylana John Hammond v newyorské Carnegie Hall.

Stali se normou

Ve čtyřicátých letech znamenal Golden Gate Quartet pro afroamerickou hudbu totéž, co Mills Brothers pro swing. Jeho dramatické a přitom nesmírně svižné pojetí starozákonních spirituálů se stalo normou, která je v podstatě dodržována až do dnešních dob.

Písničky jako Dry Bones, Joshua Fit The Battle Of Jericho, Go Down, Moses či Swing Low, Sweet Chariot od skupiny přejaly stovky dalších zpěváků, černých i bílých, čímž těmto – dnes už notoricky známým – spirituálům navždy zajistili význačné místo v historii světové pop music.

Klenoty s Lead Bellym

Důležitou položku v diskografii hitového kvartetu rovněž zaujímají jeho pozoruhodné nahrávky s „králem dvanáctistrunné kytary“ a bývalým trestancem Lead Bellym.

Tyto duety, pohybující se na hraně spirituálů, folku a blues, se opět řadí k tomu nejkrásnějšímu, co můžeme v pokladnici americké hudby nalézt. Lead Bellymu pak spolupráce s kvartetem v písničkách jako Midnight Special a Good Night, Irene pomohla k celonárodnímu úspěchu.