„Také tentokrát se rozšíří sbírka skladeb napsaných speciálně pro naši soutěž. Premiérově zazní Pírka ptáka Ohniváka pro sólové violoncello od Ivana Kurze a Virtuosino pro lesní roh a klavír od Jiřího Gemrota," uvedl Trojan.

Komorní vystoupení finalistů 

Jména přijatých do I. kola budou zveřejněna 20. ledna příštího roku. Nositelé prvních cen se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.
Finále violoncellistů doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Jiřím Rožněm a zazní na něm Dvořákův violoncellový koncert. Své mistrovství budou muset navíc finalisté prokázat i sólově ve suitě Johanna Sebastiana Bacha. Finále hornistů bude mít novou podobu. Polovinu koncertu bude tvořit komorní vystoupení finalistů se členy Wihanova kvarteta a v druhé polovině zazní Koncert pro lesní roh č. 2 Richarda Strausse za doprovodu PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Markem Šedivým.

Soutěž byla založene Kubelíkem

Předsedou poroty violoncellistů bude Michal Kaňka, v čele poroty hornistů Radovan Vlatković z Rakouska. Vítězkami 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonovová. Soutěž Pražské jaro byla založena roku 1947 Rafaelem Kubelíkem, který rok předtím inicioval vznik stejnojmenného festivalu. V každoroční soutěži, výjimkou byly ročníky 1952 a 1969, se laureáty stali například Mstislav Rostropovič, James Gallway, Smetanovo kvarteto, Dagmar Pecková a Ivo Kahánek.