Skupina se řadí k takzvanému novému cirkusu a patří k nejlepším podívaným, které tento druh umění nabízí.

V Praze soubor vystoupí v Sazka Areně 26. a 27. října. Vstupenky si mohou diváci začít kupovat ode dneška.

Divadelní žánr zvaný nový cirkus spojuje pohybové umění, pouliční divadlo, tanec, hudbu, loutkové divadlo a cirkus - ovšem bez drezúrovaných tvorů.

Vznikl ve Francii a odtamtud do Česka také přijelo už několik jeho představitelů.

V posledních letech jeho zástupce uvádí festival Letní Letná; na něj se letos vrátí skupina Cirque ici, jež nový cirkus v Praze představila už v roce 1998.

Zatímco Cirque ici jsou představiteli jakési kontemplativní podoby nového cirkusu, Cirque du Soleil představují jeho spektakulární variantu, show plnou barev, hudby, ohňostrojů a kostýmů.

Do Prahy přivezou představení Delirium, které současně na různých místech hrají čtyři produkce.

Podle pořadatelů je to městský příběh ze současnosti zobrazující pokus o nalezení rovnováhy ve světě.

Hlavní postava žije odloučená od společnosti, ve světě počítačů a virtuální reality.

Postupně hrdina potkává ve svém imaginárním světě postavy, které ho navedou na cestu ke změně. Naučí se přenášet energii do skutečného světa a ukáže ostatním lidem, jak žít v harmonii.

Skupinu Cirque du Soleil založili v roce 1984 bývalí pouliční umělci Guy Laliberté a Daniel Gauthier.

Cirkus se skládá z několika trvale usídlených souborů (na Floridě a v Las Vegas) a dalších cestujících po světě.

Skupina je držitelem mnoha trofejí, Laliberté získal právě počátkem měsíce v Monte Carlu ocenění Světový podnikatel roku 2007, když zvítězil v konkurenci 39 dalších manažerů.

Vstupenky na pražské představení stojí 1050 až 1750 korun; prodávat se budou ve sběrnách Sazky, rezervovat je lze i přes internet. Hromadné objednávky zajišťuje Ticketpro.

Kdo se chce podívat na nový cirkus ještě dříve než na podzim, může zamířit na multižánrový festival Letní Letná. Hvězdou letošního ročníku bude zde zmiňovaný Cirque ici.

“Ve stanu Cirque ici i ty nejobyčejnější předměty ožívají vlastním tajuplným životem - knihy, květináče, lana, prkna, čtyřmetrové pruty, starobylé strojky, kovové boty,“ říká Ondřej Cihlář, dramaturg Letní Letné a autor jediného českého knižního průvodce novým cirkusem.

Letošní ročník Letní Letné se bude konat od 20. srpna do 2. září , stejně jako v minulých letech v Letenských sadech. v Praze.