Sluneční králové měli být původně v muzeu pouze do 6. června. „Jedná se opravdu o mimořádný úspěch, protože se nám jednání se všemi partnery vydařilo již podruhé za sebou. Na tuto výstavu nám přišlo mnoho pozitivních ohlasů od návštěvníků, ale také nespočet žádostí o její prodloužení, takže věřím, že toto je skvělá zpráva pro všechny milovníky egyptské kultury,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava se připravovala několik let. Některé zapůjčené artefakty dosud neopustily (a možná už ani neopustí) Egypt. Jsou zde i exponáty z Berlína, Lipska, Hannoveru nebo třeba Frankfurtu nad Mohanem.

Nálezy z expedice v Abúsíru

„Součástí výstavy jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Kromě toho jsou zde využity i moderní audiovizuální technologie,“ láká mluvčí Šárka Bukvajová.

Zdroj: Youtube

Situace s infekční virózou covid-19 však zkomplikovala dostupnost výstavy pro návštěvníky. Kvůli šíření koronavirové nákazy z Číny se loni na jaře muzea zavřela a expozice začala až 31. srpna. Za první měsíc do Národního muzea přišlo zhruba 17 tisíc lidí.

Původní termín konce byl stanoven do 7. února letošního roku, jenže kvůli dalším vládním opatřením proti šíření koronaviru se loni na podzim znovu uzavřela a s výjimkou krátké prosincové epizody (opět s velkým zájmem) byli Sluneční králové „odhaleni“ znovu až 4. května. Atmosféru starověkého Egypta si díky úspěšným jednáním mohou návštěvníci vychutnat nakonec o několik měsíců déle.

On-line vstupenky

„Na výstavu je stále nutné kvůli omezené kapacitě zakoupit vstupenky předem na konkrétní den a čas přes rezervační systém na oficiálních webových stránkách Národního muzea. Rezervace se nejprve spustily jen na měsíc dopředu – tedy do 6. července,“ upozornila mluvčí Bukvajová.

Základní vstupné činí 300 korun. Děti a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zaplatí 50 korun. Slevu mají například i senioři či studenti. Vstup je možný pouze hlavním vchodem historické budovy s tím, že zaměstnanci regulují kapacitu sálů. Každý návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty respirátorem FFP2 nebo nanorouškou. Národní muzeum nevyžaduje negativní test na přítomnost viru SARS-CoV-2.