Temperamentní Bartoliová uchvátila Prahu dvakrát v roce 2011, v červnu představila árie z oper Antonia Vivaldiho, v říjnu pak s mimořádným úspěchem zazpívala netradiční program barokní hudby, který pocházel z jejího úspěšného alba Sacrificium, oceněného cenou Grammy. Oba koncerty skončily několikaminutovými ovacemi vstoje.

„Zpívat, zabývat se hudbou, dělat hudbu, to je pro mě naprostá radost, potěšení," říká umělkyně, kterou zdobí bravurní koloraturní technika, jíž citlivě ovládá svůj „nástroj". Její hlas je dravý a vášnivý, jindy veselý či hravě spontánní a někdy zase ztišený do překvapivé jemnosti.

„Musíte rozpoznat svou cestu a ty správné skladby. To je to tajemství – repertoár," prozradila před časem Bartoliová recept na úspěch. Drží se italské opery, stěžejní jsou pro ni operní role skladatelů 18. a počátku 19. století. „Nemůžete dělat všechno,"říká na adresu těch, kteří jí vyčítají, že nezpívá třeba Wagnera.

Zamilovala se do baroka

Bartoliová se narodila v Římě 4. června 1966 do rodiny operních pěvců a matka ji odmalička učila zpívat, ale i pečovat o hlas. Už jako dítě vystoupila v Pucciniho Tosce jako Pasáček, zpěv pak vystudovala v Římě a debutovala v 21 letech ve veronské aréně. Talent černovlásky s hlubokýma hnědýma očima záhy rozpoznali slavní dirigenti jako Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt či Riccardo Muti. Prorazila v operách Rossiniho a Mozarta, teprve později přišla méně známá díla Paisiella, Caldary, Händela, Glucka či Vivaldiho.

Originální pěvkyně o sobě tvrdí, že miluje dobu baroka. Nazpívala alba s Vivaldiho áriemi, skladbami Glucka či Salieriho, Opera Proibita i album Sacrificium, na němž zpívá árie kastrátů neapolské školy 18. století. Má na kontě mnoho zlatých desek a dalších ocenění.

Bartoliová si ale ráda poslechne i jazz nebo pop, třeba Rolling Stones či Michaela Jacksona.

Bartoliová žije se svým manželem, švýcarským barytonistou Oliverem Widmerem u curyšského jezera a v Římě. Vzali se v roce 2011.