Budova Českého rozhlasu, Hlávkova studentská kolej či kostel svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici nedaleko Karlova náměstí se zřejmě už brzy dočkají „povýšení“. Ministerstvo kultury je chce spolu s dalšími čtyřmi stavbami zařadit mezi národní kulturní památky. Jedná se totiž podle úřadu o místa, která symbolizují boj za svobodu a demokracii.

Vedle výše zmíněných staveb se to týká také hrobů Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, Jana Zajíce na hřbitově v moravskoslezském Vítkově, Masarykova hrobu v Lánech a Larischovy vily v Pardubicích, kde byly za druhé světové války popraveny stovky českých vlastenců, mimo jiné obyvatelé obce Ležáky.

„Výběr národních kulturních památek se soustředil na období od vzniku demokratického Československa po období dvou totalit dvacátého století a jeho cílem je důstojné připomenutí významných historických událostí, statečných činů a symbolických míst našich novodobých dějin,“ odůvodňuje ministerstvo návrh vládního nařízení, který je v současnosti v připomínkovém řízení.

Tyto památky jsou podle ministerstva pro společnost trvalým morálním apelem a v některých případech dosahují i mezinárodního významu. Návrh ještě musí schválit vláda.