Některé scény budou hrát na Silvestra již od odpoledne, na několika jevištích se bude improvizovat a chybět nebude ani novoroční přípitek. „Pro diváky máme po představení Velvet Havel, které začíná ve 20 hodin, připravený welcome drink a drobné občerstvení. Všichni účastníci pak mají možnost oslavit příchod Nového roku přímo v kavárně divadla," sděluje Alexandra Poláková z Divadla Na zábradlí.

Komedie i politická fraška

Přípitek a pohoštění nebude chybět ani při dramaticko-silvestrovské oslavě v Divadle v Dlouhé, kde od 18 hodin uvedou inscenaci pro celou rodinu O líné babičce. „Letošní silvestrovské představení budou mít diváci vylepšené svačinovým retrobalíčkem," informuje Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé.

Kam na Silvestra do divadla?Divadlo Na Fidlovačce 14:00 a 17:30 Až naprší a uschne
Divadlo Kalich 17:00 Horečka sobotní noci
Divadlo v Dlouhé 18:00 O líné babičce
Švandovo divadlo: Studio 19:00 Just Impro Show; velký sál 18:00 CRY BABY CRY
Národní divadlo: Balet 15:00 Louskáček Vánoční příběh; Stavovské divadlo 15:00 Les; Nová scéna 17:00 Legendy magické Prahy
Divadlo Na zábradlí 20:00 Velvet Havel
Divadlo na Jezerce 17:00 Charleyova teta
Divadlo ABC 15:00 a 19:00 Listopad
Divadlo Rokoko 15:00 a 19:00 Burundanga
Divadlo v Celetné (spolek Kašpar) 30. 12. od 20:00 Silvestr od první vteřiny

Podobně tomu bude i v Divadle Rokoko a v Divadle ABC, kde se diváci vedle tradičního přípitku dočkají také novoročního ohňostroje.

Pro poslední den v roce vybrali na repertoár v Městských divadlech pražských rovněž příznačné žánry. „V Divadle ABC se diváci mohou těšit na nekorektní politickou frašku Listopad s Michalem Dlouhým v hlavní roli a v Divadle Rokoko na současnou španělskou komedii Burundanga s Henrietou Hornáčkovou," říká mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.

Na Smíchově budou herci improvizovat

Divadlo ABC i Divadlo Rokoko uvedou silvestrovská představení ve dvou časech, podobně chystají i další scény hned několik představení. Například v Divadle Na Fidlovačce se silvestrovská inscenace Až naprší a uschne bude hrát už od odpoledne, jinde se diváci budou bavit i na komorních scénách.

Mezi ně patří i Švandovo divadlo, kde začne ve velkém sále od 18 hodin autorská komedie zdejší dámské šatny CRY BABY CRY a o hodinu později pak v komorním Studiu improvizační inscenace plná skečí, písní a scének bez předchozí přípravy s názvem Just! Impro Just! Impro show.

Tradici dvou představení dodržují na Silvestra i v Divadle Na Jezerce. Do letošního repertoáru zařadili na odpoledne a podvečer klasickou komedii Charleyova teta.

„Diváci i herci mají tato představení, která zakončují rok, opravdu rádi a dobře se při nich baví. Silvestrovská představení probíhají stejně jako běžná představení během roku, s tím rozdílem, že na Silvestra je nálada v jevišti i na jeviště čímsi slavnostnější a lidé se více chtějí bavit. Na závěr si s hledištěm připijeme šampaňským a s diváky se rozloučíme s přáním všeho dobrého," říká principál a herec Divadla na Jezerce Jan Hrušinský.

Divadlo na Vinohradech plánovalo oblíbenou hru Brouk v hlavě v hlavní dvojroli s Viktorem Preissem. Kvůli nemoci v souboru bylo však představení zrušeno. Vstupenky je možné vrátit nebo vyměnit za vstupenky na Brouka v hlavě na sobotu 21. 3. 2015 od 14.00 hodin nebo na 26. 3. 2015 od 19.00 hodin, a to nejpozději do středy 7. ledna 2015.

Silvestr den předem se odehraje v Celetné

Předsilvestrovské představení nabídnou divákům již 30. prosince v Divadle v Celetné, tak jako každým rokem ho uvede spolek Kašpar a diváci uvidí své oblíbené herce v netradiční roli zpěváků. „A ne ledajakých zpěváků, jako zpěváků velké královohradecké kapely James Band.

Diváci si s nimi zároveň také mohou zatančit na jednom tanečním parketě, dát si drink na baru a oslavit první vteřiny Silvestra," sděluje Lenka Bočková z Divadla v Celetné. Celý „silvestrovský" večer nese také proto název Tancovačka Silvestr od první vteřiny.

Členové spolku Kašpar vystoupí během večera s písněmi české popmusic, světovými hity i slavnými duety od interpretů jako Ivan Hlas, Sting, Tom Jones, Richard Müller, Tina Turner, Václav Neckář, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Miro Žbirka a … podle pořadatelů přijde možná i Karel Gott.

Markéta Procházková: Silvestra nepřeceňuji. Ráda ho trávím třeba jen s přítelemV pražském Divadle Kalich se bude na Silvestra zpívat a tančit v divokém rytmu, od 17 hodin se diváci mohou těšit na zdejší nejnovější muzikálové představení Horečka sobotní noci. Jednu z hlavních rolí v něm představuje zpěvačka a herečka Markéta Procházková.Herečka a zpěvačka Markéta Procházková.

V čem je pro vás silvestrovské představení ojedinělé? Jak se na něj těšíte?

Těším se moc, protože už od 17 let na Silvestra pravidelně zpívám. Za posledních 11 let jsem zažila snad jen 2 volné Silvestry a musím říct, že mě pořád baví více hrát než slavit. Nejsem velký příznivec velkých plánovaných oslav.

Dovolíte si při představení v posledním dni v roce zaimprovizovat či zavtipkovat?
Ráda si to dovolím, když přijde nějaký spontánní nápad. Myslím si, že k takovému dni to patří (směje se). Scénáře se samozřejmě držet budeme, ale v rámci role se může stát, že něco vznikne a zpestří to hru jak divákovi, tak i nám.

Vnímáte specifické rozpoložení diváků při silvestrovských představeních?

Ano, určitě, lidé se jdou do divadla bavit a čekají něco, co tam nepatří. Často na silvestrovská představení chodí diváci, kteří už představení viděli, a tak se i při minizměnách baví o to víc.

Jak, kromě podvečerního hraní, příchod nového roku oslavíte? Bude to „horečka silvestrovské noci"?

Ráda trávím Silvestra v poklidu, tento den nijak nepřeceňuji. Jsem ráda třeba jenom ve dvou s přítelem, nebo ve velmi úzkém okruhu mých nejbližších.

Dáváte si předsevzetí do nového roku?

Dávám si předsevzetí den co den během celého roku. Jak říkám, Silvestr pro mě není zlom, kdy bych ze dne na den něco měla měnit. Takové rozhodnutí může přece přijít kdykoli, proč to má být právě na Silvestra? A i kdybych si nějaké předsevzetí nebo nějaký cíl dávala, neprozradila bych ho (směje se).