Přesně 463 tisíc. Návštěvnost tedy meziročně stoupla o celých 236 000 diváků a jde s přehledem o nejnavštěvovanější kulturní událost v Česku.

Průzkum, který se uskutečnil formou monitoringu signalizačních dat z mobilní sítě jednoho českého mobilního operátora, dále prokázal, že 60 procent návštěvníků festivalu tvořili lidé z Prahy a Středních Čech a 40 procent pak návštěvníci z ostatních krajů Česka a turisté, nejvíce jich bylo z Německa.

„Jsme nadšení. Tušili jsme, že o festival by mohl být letos větší zájem, ale že přijde skoro jednou tolik lidí, jsme nečekali," těší ředitele festivalu Martina Poštu.

Přeplněné tramvaje

„Byli bychom strašně rádi, kdyby se nám příští rok podařilo více spolupracovat s městskou částí Prahy 1 či dopravním podnikem při uzavření dopravy v lokacích festivalu, nasazení policejních hlídek pro zajištění maximální bezpečnosti návštěvníků nebo posílení linek hromadné dopravy na vybraných trasách. Věříme totiž, že jsme zahájili tradici festivalu světla v Praze a příští rok se nám podaří dostat do ulic minimálně stejný počet návštěvníků," dodává Pošta.

Naráží tak na jeden z mála vedlejších problémů festivalu: kvůli velkému zájmu lidí bylo na festivalových trasách během čtyř říjnových večerů obtížné dostat se do přeplněných tramvají.

Lidé nejčastěji mířili na Staroměstské náměstí (276 tisíc návštěvníků), kde byl k vidění videomapping s názvem Dreamforge od uměleckého uskupení MaxIn10sity. Druhým nejnavštěvovanějším místem bylo pak náměstí Míru (213 tisíc lidí), kde probíhal videomapping na kostel sv. Ludmily.

Evropské festivalové ceny

Signal festival navíc postoupil do užší nominace v rámci Evropských festivalových cen (European Festival Awards). Dostal se tak mezi 10 favoritů v kategorii Nejlepší nový festival (Best New Festivals). Vítěz ceny bude oznámen na slavnostním večeru v rámci přehlídky Eurosonic Noorderslag 14. ledna 2015 v nizozemském Groningenu.

Ti, kteří letos Signal festival nestihli navštívit, mohou jednotlivá umělecká díla zhlédnout alespoň na výstavě velkoformátových fotografií v Nákupní galerii Myslbek. Výstava trvá do 30. listopadu a představuje nejlepší letošní díla očima fotografů festivalu.

Pět festivalových „nej"1. Signal je nejnavštěvovanější kulturní akcí roku 2014.

2. Nejnavštěvovanější světelnou instalací byl videomapping s názvem Dreamforge od uměleckého uskupení MaxIn10sity na Staroměstském náměstí.

3. Nejoblíbenější světelnou instalací byl videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru s názvem Evoluce od umělců OnionLab.

4. Nejnavštěvovanější den festivalu byla sobota 18. října.

5. Nejvíce návštěvníků festivalu hned po Praze přijelo z Ústeckého kraje.

Čtěte také: Festival Signal: světlo může modelovat architekturu neměnnou stovky let