Na bidýlku

„Úctu k Národnímu divadlu v sobě nosím od sedmnácti let, kdy jsem přišel do Prahy. Aspoň jednou týdně jsem tam chodil na bidýlko,“ prohlásil Forman. Ač má na svém kontě světově ceněné filmy, označil se za začátečníka na divadelní půdě. „Nikdy jsem nedělal operu na divadle,“ konstatoval. Dělat film oproti divadlu je podle něj hračka.

„Ten nejpádnější důvod je ten, že filmový záběr si naaranžuju, předám jej kameramanovi a jdu se na dvacet minut prospat. Při divadelní inscenaci musím být soustředěný deset hodin denně, někdy i víc. Ve filmu je navíc běžné, že můžete záběry nazkoušet a pak je teprve jet naostro, kdežto v divadle může jednou nazkoušená věc vypadat už druhý den jinak. Jsou to nervy, což odnášejí moji synové,“ vysvětlil Forman, který spolupráci s nimi považuje za jedno z nejhezčích období ve svém profesionálním životě.

Jiřího Suchého, který bude v představení alternovat postavu Listonoše, mrzí, že se této výjimečné události nedožil Jiří Šlitr. „Měl by nesmírnou radost. Jeho absence bude nad námi viset ve vzduchu,“ poznamenal Suchý. Jiří Šlitr měl podle něj ctižádost, aby se Dobře placená procházka dostala na Broadway. „Dokonce jsme si tehdy za vlastní peníze nechali udělat kopii s anglickými titulky, kterou tam odvezl, ale neuspěl. Tohle by pro něj měla být taková náplast,“ řekl principál Semaforu.

Tehdy a dnes

Suchý zároveň vysvětlil své nahlížení na Dobře placenou procházku před lety a dnes. „V případě semaforského nastudování jsem ke hře přistupoval téměř nezodpovědně, tehdy jsme si dělali takové pomyšleníčko a legraci. A teď jsem najednou stál před problémem odvést profesionální práci na profesionální scéně. Musel jsem se vlastně odříznout, zapomenout, občas mi v hlavě vytrysklo, že tohle jsme dělali takhle… Řeknu vám, dělat v Národním s úzkostí v duši – to je veliký handicap, ale snad ho překonám,“ nechal se slyšet Suchý.

Podle Jitky Molavcové, která bude jednou z představitelek „tety z Liverpoolu“, se podařilo do inscenace přenést všechno, co si tehdy Šlitr se Suchým vymysleli – hudbu, humor i poezii. Vedle ní se v představení objeví Zbyněk Fric, Tereza Hálová, Lukáš Kumpricht, Petr Macháček, Jana Malá, Petr Píša, Zuzana Stivínová a Tomáš Trapl.

Za mimořádnou označil připravovanou událost i někdejší šéfdirigent Královské liverpoolské filharmonie Libor Pešek, který dílo hudebně nastudoval. Vyzvedl i práci skladatele a dirigenta Marka Ivanoviće, který rozšířil partituru pro potřeby velkého orchestru. Ta původní uplavala při povodních.