"V následujících dvou sezónách nás čeká spousta poutavých programů a zájezdů a já věřím, že naše spolupráce i vzájemné hudební porozumění se bude jen a jen prohlubovat a společně přineseme našemu publiku to nejlepší," uvedl Inkinen.

Sobotka uvedl, že Inkinen se tvůrčím a efektivním přístupem v uplynulých třech letech zasloužil o rozvoj orchestru a posílil jeho renomé v mezinárodním prostředí. Šéfdirigent navázal spolupráci se světově uznávanými sólisty, v 84. sezoně s FOK například vystoupí Lise Lindstromová, Vadim Repin nebo Albrecht Mayer. Orchestr čeká v lednu příštího roku zájezd do Japonska.

Dva varhanní recitály

"Pietari je velkým obdivovatelem české hudby, pravidelně ji společně zařazujeme na program koncertů. Právě v 84. sezóně, kdy si Česká republika připomíná významná osmičková výročí, se můžeme těšit na ´lahůdky´ z českého repertoáru," uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský. Na repertoáru se objeví například skladba Vzhůru srdce Ladislava Vycpálka nebo Foersterova Slavnostní předehra.

Dále FOK uvede Sukovu symfonii Asrael, díla Pavla Haase, Jiřího Pauera a Fibichův melodram Vodník. Smetanova Má vlast zazní v Praze u příležitosti 100. výročí vzniku republiky pod taktovkou Tomáše Netopila. "Oslavy nás inspirovaly také k projekci prvního českého velkofilmu Svatý Václav s živou hudbou Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Mimořádně zařazujeme do programu sezóny dva varhanní recitály ve Smetanově síni," sdělil Sobotka.

"I v 84. sezóně se budeme věnovat systematickému rozšiřování repertoáru. V české premiéře uvedeme fantazii z nejslavnější české opery Rusalka, která je společným dílem Manfreda Honecka a Tomáše Illeho, a Koncert pro klavír a orchestr Fazila Saye s názvem Voda," podotkl dramaturg FOK Martin Rudovský.

Orchestr zahraje například i s Radkem Baborákem, Janem Mráčkem, Arturo Sandovalem, Vardanem Mamikonianem a s Pavlem Černochem. Tenorista José Cura, jemuž v červnu 2018 skončí tříletá rezidence, bude nadále s FOK spolupracovat. Tentokrát se představí čistě z pěvecké stránky, a to ve scénách z oper Verdiho, Saint-Saënse, Wagnera a Brittena.

V rámci komorních řad FOK přivítá řadu špičkových umělců, jako jsou například Petr Nekoranec, Vladimir Ashkenazy se synem či soubor Graindelavoix. FOK uspořádá mimořádný koncert v Rudolfinu, na kterém zazní Händelovo oratorium Saul v podání Adama Plachetky a Andrease Scholla.