Jan Vyskočil žije v Benešově už skoro 40 let. Několik let spolupořádal v nedalekém Kácově jeden z největších českých festivalů Sázavafest. Když po loňském, jubilejním desátém ročníku hledal s kolegy pro festival nové místo, ani ho však nenapadlo: Co kdyby se Sázavafest konal v Benešově. Pár kroků od nádraží, kousek od centra, kousek od Prahy?

„Původně jsme chtěli letošní ročník přesunout na Konopiště. Ale pak přišel starosta Benešova Jaroslav Hlavnička s nápadem, proč nevyužít zdejší vojenský areál. Město ho před lety dostalo při restrukturalizaci armády a dodnes neví, co s ním,“ říká Vyskočil.

Společně procházíme areálem, který byl (pře)dimenzován v časech studené války. Jsou to desítky hektarů plochy, na které se život zastavil v polovině minulého desetiletí. Narazit lze na stará kasárna, garáže autobusů i benzinovou pumpu, na které se kdysi čepovaly nafta a speciál.

„Třeba tohle můžeme krásně využít,“ ukazuje na zastřešený, rezavý, ale na první pohled stále zjevně bytelný ocelovo–betonový kolos. „Bude sem přivezena městská voda, kterou rozvedeme v korytech. Na jiných festivalech musí umývárny stavět, nám je tu v podstatě vybudovala armáda,“ dodává.

„S některými politiky jsme měli problém,“ připouští Vyskočil. „Museli jsme jim vysvětlovat, že každý hudební festival nevypadá jako CzechTek. Že to není žádná akce pro otrlé,“ popisuje, jak vypadala první jednání pořadatelů s politiky koncem loňského roku.

Z areálu se přesunujeme do nedalekého pivovaru. Koná se v něm tisková konference k festivalu. A z jejího obsahu je zřejmé: Přestože 11. ročník Sázavafestu změnil místo konání a hlavního sponzora, opět půjde o multižánrový festival, který právem patří mezi největší hudební akce v Česku.

Britské hvězdy i Jana Kirschner

Mezi hlavní taháky patří trojice britských kapel: Hurts, The Subways a Kosheen.

Prve jmenovaní, Hurts, jsou ukázkou toho, jak může vypadat chytrý elektronický pop v roce 2011. Hurts, žánrově zařazení do kolonky synthpop, kombinují výrazný zpěv s chytlavými melodiemi a silnými texty. V jejich hudbě lze slyšet zřetelnou inspiraci Depeche Mode a prestižní týdeník New Musical Express je označil za Objev roku.

The Subways patří k osvědčeným jménům britské kytarové scény a stejně jako trip hopová parta Kosheen se v Česku těší poměrně velké posluchačské základně.

To samé platí o německé legendě Alphaville. Autoři hitů Forever Young nebo Big In Japan jsou dalším velkým jménem festivalu.

Vedle tuzemské hudební špičky, v čele s Tata Bojs, J.A.R., Monkey Business, Wohnout, Nightwork nebo Chinaski, na Sázavafestu vystoupí i Jana Kirschner. Slovenská zpěvačka, která loni zaujala silnou autorskou deskou Krajina rovina, je v těchto měsících na mateřské dovolené a nekoncertuje. Výjimku udělá právě na Sázavafestu.

Na festivalu vystoupí i několik netradičních dvojic: Mezi nimi DJ Lucca s kytaristou Michalem Pavlíčkem nebo Dara Rolins s Danem Bártou. Dříve narozené posluchače, ale pochopitelně nejen je, mohou potěšit jména jako Petr Spálený, Jiří Schmitzer nebo Jaroslav Svěcený. A autorské čtení chystá už tradičně spisovatel Michal Viewegh.

Sázavafest probíhá v Benešově dnech 4. až 7. srpna. Zatím bylo prodáno přes 5000 vstupenek.