Letošní Hnízdo láká návštěvníky na zimní radovánky, mohou si zde zalyžovat, vylézt na zasněžený kopec nebo si užít pořádnou zimní koulovačku.

Festival Malá inventura se letos koná na 8 místech v Praze, Hnízdo ve Veletržním paláci jakožto hlavní centrum je jedním z nich. V čem je specifické oproti ostatním?

Je to prosté. Ostatní festivalová místa jsou scénami, které fungují celoročně, zatímco přízemní prostor ve Veletržním paláci je do podoby Hnízda přetvořen jen na omezenou dobu trvání festivalu. Hnízdo funguje jako guest centrum a festivalový info point, ale nejenom to. Naším cílem bylo vytvořit prostor, kde je možné spočinout, setkat se s přáteli, kolegy, zapojit se do řady síťovacích networkingových aktivit či diskusí, nebo si tu jen pohrát, pobavit se.

Centrum festivalu ve Veletržním paláci má být letos pohodlnější a „hebčí". V čem bude letošní Hnízdo odlišné od loňského? Jaké nedostatky jste zde po prvním ročníku museli vyladit?

Za letošním řešením Hnízda je jednoduchá myšlenka: není-li pořádná zima a sníh venku, udělejme si ji vevnitř. Základním „stavebním kamenem" prostoru je velký sněžný kopec dosahující výšky 3000 mm, na který si návštěvníci mohou vylézt, posadit se, odpočívat, hledět do krajiny nebo se koulovat. To vše bez obav z chladu a mrazu, náš kopec je totiž pokrytý hebkým vatelínem a ke koulování jsou určeny krásné barevné bambule, s jejichž tvorbou nám pomohla skupinka partyzánských pletařek, které si říkají „Úlet ovčí babičky". V loňském roce, kdy se myšlenka festivalového centra pro Malou inventuru zrodila, jsme pracovali s materiály jako peří nebo průhledná „stretch" folie, a pro Hnízdo vznikla mimo jiné rovněž dvě velká vajíčka fungující jako sedací objekty. Jejich autorem byl Tomáš Bárta, mladý designer a student VŠUP v Praze. Co se týče nedostatků, troufám si říci, že jsme nic takového řešit nemuseli. Naším cílem je zkrátka každý rok překvapit něčím novým a užíváme si to.

Proč jste zvolili záměr vybudovat Hnízdo jako zimní centrum? Jak konkrétně zmíněné zimní aktivity umožníte?

Krom již zmiňované motivace o zimě nám byla inspirací také část hlavního programu festivalu, která je částečně věnovaná severským zemím a jejich performing arts. Vedle koulování bambulemi máme pro hosty připravené běžky, jejichž skluznice jsou podlepeny netkanou textilií. Podlaha Veletržního paláce tak zůstane bez škrábanců a lidé se tu mohou krásně klouzat.

Jaký repertoár, program a aktivity bude letos zdejší prostor hostit?

Jelikož Hnízdo není divadelním sálem, jeho akustika není zcela ideální, a v rámci instalace jsme se to nesnažili nějak měnit nebo zlepšovat. Program jsme koncipovali podle toho, co prostor zvládne. V Hnízdě tedy probíhají přednášky, diskuse, prezentace, různé síťovací aktivity a tvůrčí dílny, které vznikly ve spolupráci s lektorským oddělením Národní galerie, anebo třeba technicky méně náročnější divadlo pro děti. Festival zde uzavřeme závěrečným koncertem Jana Kunzeho a jeho projektu Hičkaikum.

Kdo všechno v něm může během festivalu „zahnízdit" a na co konkrétně ze zdejšího doprovodného programu byste účastníky pozvala?

Zahnízdit zde může skutečně kdokoli. První hodiny po otevření Hnízda veřejnosti ukázaly, že náš sněžný kopec je vděčným cílem dětí, které ho doslova okupují, z čehož mám upřímnou radost. Rodiče a děti proto zvu nejen na kopec, ale také již na zmiňovaný program určený právě jim. V sobotu to bude například od 14 hodin představení Vivi tady nebydlí divadla Anička a letadýlko a následná tvůrčí dílna vedená lektorkami Národní galerie s názvem Malý velký pankáč.

Letošní Hnízdo slibuje ideální propojení výtvarného a performativního pojetí. V čem tento ideál spatřujete?

Hnízdo své útočiště nalezlo v Národní galerii, do jisté míry tedy ve svatostánku současného a moderního umění, a je centrem festivalu nového divadla. Propojení je tak nasnadě a byla by škoda s ním nepracovat. Navíc mnohé projekty, ať už současného živého či výtvarného umění, se na hranicích zmiňovaných žánrů pohybují, překračují je, a to je to, co mi přijde zajímavé a přitažlivé. Tomuto tématu se ostatně budeme rovněž věnovat v diskusi, která se uskuteční v neděli 22 února od 14 hodin, na kterou jsme pozvali hosty z obou oblastí a kterou bude moderovat Jan H. Vitvar. Mezi diskutujícími zasednou výtvarníci Aleš Čermák, Martin Zet, Jiří Kovanda a Vojtěch Frölich a režisér a dramatik Miroslav Bambušek.

Jste hlavní iniciátorkou Hnízda, nakolik je zdejší program vaší prací a nakolik se podílí i další pořadatelé?

Propojování a spolupráce s různými lidmi z různých oblastí mě baví odjakživa. Hnízdo proto beru jako výsledek společné práce mojí, kolegů z Nové sítě, organizátora festivalu, mých několika přátel: Tomáše Novotného, Tomáše Ročka, Aleše Macha a Alexandry Stulíkové. Dík také patří guerillovým pletařkám z volného uskupení Úlet ovčí babičky.

Co si vy sama nenecháte na festivalu Malá inventura letos ujít? Ať už konkrétně v Hnízdě nebo i v jiných prostorách?

Rozhodně se těším na zmiňovanou diskusi v neděli 22. února v Hnízdě. Hlavní program festivalu je vpravdě nabitý, a kdybych mohla, navštívila bych nejraději všechna představení. Což se mi ale jakožto členu organizačního týmu určitě nepodaří. Pokusím se ale nenechat si ujít Svěcení jara v divadle Alfred ve dvoře a Říši zvířat ve Studiu Hrdinů.

Máte už s Hnízdem další plány pro následující roky?

Na takovou otázku je v tuto chvíli hodně brzy. Nyní mám já i kolegové plnou hlavu hlavně letošního, právě probíhajícího ročníku. Prostor a čas na přemýšlení nad dalším rokem bude určitě až po konci Malé inventury s pořadovým číslem třináct.

Malá inventura13. ročník festivalu nového divadla, představuje novinky v tomto žánru za uplynulý rok, a to jak z české, tak zahraniční produkce. Koná se v Praze od 19. do 25. února. Pořadatelem je sdružení Nová síť.

Festivalu se letos zúčastní více než 50 zahraničních i regionálních promotérů. Hostiteli jsou Studio ALTA, Divadlo Archa, Ponec divadlo pro tanec, MeetFactory, Motus produkce divadla Alfred ve dvoře, Experimentální prostor NoD, Studio Hrdinů a Hnízdo ve Veletržním paláci.

Na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura Jičín a Opava a Ozvěny festivalu v rámci regionů.

Čtěte také: Malá inventura a Trumpets in the Sky v Arše