Nově by také mohl nabídnout jeden z nejhezčích výhledů z pravého břehu Vltavy na metropoli. Kdy by se tak mohlo stát, ale není zatím jasné. Projekt úprav terasy pražského Rudolfina tento týden představila Česká filharmonie společně s developerem Arcona Capital.

Koncerty pod širým nebem?

Přístupu na střechu s šestnácti sochami slavných hudebních skladatelů dosud brání úzké vstupní dveře, nerovný povrch a nedostatečná bezpečnostní opatření. V rámci stavebních úprav tak bude na ploše o rozloze 850 metrů čtverečních opravena dlažba a zábradlí, přivede se sem voda, elektřina a osvětlení, vybudován bude také bezbariérový výtah.

Zdroj: Vimeo

„Z našeho pohledu je to jednoduchá záležitost. Projekt je velmi vzrušující, přistupujeme k němu ale s velkou zodpovědností. Cílem je otevřít terasu pro širokou veřejnost, umožnit koncerty pod širým nebem a pořádání akcí spojených s koncerty,“ popisuje Guy Barker, ředitel společnosti Arcona Capital. 

Peníze chtějí získat v kampani

Na projektu začala firma pracovat před 18 měsíci, v tuto chvíli již drží v rukou stavební povolení od Národního památkového ústavu, odboru památkové péče i stavebního úřadu městské části Prahy 1.

Náklady ve výši 23 milionů korun hradí společnost Arcona Capital, která chce peníze získat ve fundraisingové kampani, kterou vyhlásí tento rok. Od toho se pak bude odvíjet harmonogram prací.

V noci z úterý na středu 24. a 25. listopadu 2020 filmaři na Palachově náměstí v Praze testovali zvuk různých palných zbraní.
To byl ale rachot! Před Rudolfinem se střílelo z lehkého kulometu

Termín zahájení stavby zatím znám není, záviset bude na koncertní sezoóně, covidové situaci i povětrnostních podmínkách. Jisté je pouze to, že jakmile práce vypuknou, hotovo bude do tří měsíců.

„Moc bychom si přáli střechu otevřít veřejnosti. Když se projekt podaří realizovat, rádi přivítáme zájemce, kteří se přijdou podívat na Prahu nebo na nějakou společenskou akci,“ říká David Mareček, ředitel České filharmonie.

Rozloučení s režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu 18. září 2020.
Lidé se v Rudolfinu mohli poklonit památce režiséra Jiřího Menzela

V tuto chvíli je možné si střechu s ochozem prohlédnout pouze v rámci virtuální prohlídky Rudolfina.

Budovu navrhli architekti Josef Schulz a Josef Zítek a poprvé byla otevřeno v roce 1885. Hlavním sídlem České filharmonie je od roku 1896.