PiL jsou považováni za jednu z nejinovativnějších a nejvlivnějších kapel historie. Se zpěvákem a někdejším členem Sex Pistols Lydonem hrají multiinstrumentalista Lu Edmonds, bubeník Bruce Smith a baskytarista Scott Firth, který spolupracoval například s Elvisem Costellem.

John Lydon zvaný Rotten se proslavil především jako frontman punkové formace Sex Pistols. Public Image Ltd založil v roce 1978, když přestal hrát s legendárními punkery. Svou přezdívku Rotten (v překladu zkažený) získal kvůli stavu svého chrupu. Mimo tyto dvě kapely vydal Lydon několik sólových desek.

Objevil se také na televizních obrazovkách ve svém vlastním seriálu Rotten TV a je také autorem své biografie Anger is an Energy: My Life Uncensored. Bez jakéhokoli posměchu, ironizování a sentimentality v knize Rotten vypráví o svém dětství v chudé čtvrti irských přistěhovalců v severním Londýně. S dickensovskou věcností popisuje, jak vynášel kbelík s mrtvolkami dětí, které nechtěně potratila jeho maminka, o své nemoci - v sedmi letech onemocněl zánětem mozkových blan a půl roku ležel v kómatu v nemocnici.

Když se probudil, nepoznával své rodiče. Píše také o dospívání mezi hrubozrnnými fanoušky Arsenalu, o hře na triangl ve školním orchestru a přátelství se Sidem Viciousem. Přestože se John Lydon dlouhá léta pohyboval ve zvláštní až nezdravé společnosti, ať už to byli punkáči nebo manažeři ze šoubyznysu, dokázal si uchovat vnitřní integritu a zachovat jasnou hlavu a nakonec o tom všem vyprávět.