„Návštěvníci jsou na výstavě provázeni myšlenkami a slovy Jana Kaplického. Díky tomu každý získá možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima a poznat jeho úžasnou fantazii a perfektní prezentaci jeho práce," komentuje způsob prezentace architektka Eva Jiřičná.

Výstava se skládá ze tří částí: v suterénu představuje Kaplického kořeny – rodinné kulturní zázemí rodičů Jiřiny a Josefa Kaplických, kteří byli významnými výtvarníky a syna Jana velmi ovlivnili. Přízemí je věnováno nejzásadnějším návrhům, projektům a realizacím.

Výstava ukazuje Kaplického jako vizináře 

Návštěvníci mohou zhlédnout například několik modelů projektu Národní knihovny neboli chobotnice, dokonce i rozměrný model z kostek LEGO, na kterém je vidět, jak by knihovna uvnitř fungovala.

Třetí sekce v prvním patře se zabývá tvůrčím procesem Jana Kaplického a jeho jednotlivým fázím. „Výstava ukazuje Jana Kaplického jako neotřelého vizionáře, ale také jako designéra šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědného architekta i zdravého vlastence. Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku jeho originálního způsobu tvorby a projít si jednotlivé tvůrčí fáze," říká kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender. V prvním patře je představena právě Kaplického designová tvorba včetně módní kolekce, kterou vytvořil ve spolupráci s českou značkou LEEDA.

Součástí výstavy je doprovodný program 

Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. Součástí výstavy je také doprovodný program, který nabízí komentované prohlídky s kurátorem a dalšími tvůrci výstavy.

Na začátku prosince se v partnerském prostoru Kotvy uskutečnila přednáška Evy Jiřičné nazvaná „Povídání o Johanovi". Opakování těchto prohlídek a přednášek bude probíhat až do konce výstavy 12. března 2017. Aktuality je možné sledovat na stránkách www.galerietancicidum.cz a na Facebooku.