Hon za právy

Režisérem inscenace je Petr Svojtka, umělecký šéf Městských divadel pražských, jemuž se autorská práva k převedení montypythonovských skečů na jeviště podařilo získat po velmi složitém jednání. „Již před několika lety jsem se pokoušel získat práva pro jiný titul téže skupiny – Život Briana, a to pro Středočeské divadlo,“ uvedl Svojtka. Dlouho prý trvalo už jen to, než se mu vůbec podařilo probojovat se k agentovi, který byl prý stejně svérázný jako jednotliví členové Pythonů. „Mailovou adresu neměl a telefon nám nebral, neboť vlastnil pouze pevnou linku. A ve své kanceláři byl velmi nepravidelně. Nakonec se nám podařilo mu dovolat. Pythoni po několikatýdenním váhání bohužel práva k Životu Briana nedali. K jevištnímu uvedení nám však nabídli své neméně kultovní televizní skeče,“ vysvětlil Svojtka.

Pro svou inscenaci použil Svojtka, syn herečky Kateřiny Macháčkovéa zesnulého herce Petra Svojtky a vnuk slavného režiséra Miroslava Macháčka, původnítextyv překladu Petra Palouše. „Rozhodně se nebudeme snažit o věrnou kopii originálu. Vycházíme z poetiky Monty Pythonů i z literární podoby skečů, televizním zpracováním se necháme inspirovat. Ovšem bude to jen prvotní inspirace – chtěl bych, aby to byl jistý startovní bod, záminka k improvizacím a hereckékreativitě, rozehrávánía chcete-li blbnutí,“ prohlásil režisér.

Herecká výzva

Hodně vsází na herce Hynka Čermáka, Vasila Fridricha, Jiřího Hánu, Romana Štabrňáka, Barboru Polákovou a Radima Kalvodu, kteří budou skeče tvůrčím způsobem rozvíjet. „Počítáme s jejich částečným autorským vkladem. S Vasilem Fridrichem, Radimem Kalvodou a Hynkem Čermákem jsme si již několik inscenací na podobném principu vyzkoušeli v Divadelním sdružení CD 94 a víme, že dar takto pracovat mají,“ sdělil dramaturg Jiří Janků. Reprízy inscenace se uskuteční 16., 17., 19., 21., 22., 27.a28. června.