Role ruského vůdce se ujal Marek Pospíchal, zesnulého komunistického funkcionáře ztvární Miloslav Mejzlík. Premiéra bude 31. ledna v podzemním studiu smíchovské scény.

Režisérku prý na úkolu od uměleckého šéfa Švandova divadla Doda Gombára, jak lze na jevišti propojit právě tyto dva politiky, nejvíc zajímalo téma moci. Tedy jak chutná, i co všechno s člověkem udělá. Její černou grotesku inspirovaly nejen rozhovory s komentátory, politology a odborné stati v ruštině, ale i francouzský dokument Cesta k moci o Putinově vzestupu, Biľakovy posmrtně vydané paměti nebo slavný film Diktátor Charlieho Chaplina.

Tajemné noční návštěvy

Podle Magdaleny Bičíkové, která pro smíchovskou scénu připravuje mediální servis, jde v projektu o to, že i Putin chce spát - ovšem brání mu v tom tajemné noční návštěvy. Zvláště ta nejnovější, kterou je podivně blábolící chlap bůhví odkud. Říká, že je z Československa, a jmenuje se Vasil.

"Čermáková se při psaní o obou aktérech minulých i současných událostí záměrně vyhnula jednoduchým srovnáním a černobílým soudům. A po prostudování mnoha pramenů popustila uzdu vlastní představivosti a smyslu pro humor," uvedla Bičíková.

A tak prý do děje vstoupí i sugestivní duchařská historka, kterou prostor podzemního studia Švandova divadla dobře umocní. Bližší informace o inscenaci jsou na internetových stránkách www.svandovodivadlo.cz.