Dvě premiérová představení se uskuteční 20. a 22. března.

Titulní roli budou alternovat Lenka Máčiková a Alžběta Poláčková, v roli Lišáka se objeví Kateřina Jalovcová či Michaela Kapustová a jako Revírník se představí Jakub Kettner nebo Svatopluk Sem. Režisérem inscenace, jejíž hudební nastudování je dílem hudebního ředitele opery ND dirigenta Roberta Jindry, byl Ondřej Havelka.

„Každá z jeho oper promlouvá originální hudební řečí - přesně navozuje atmosféru prostředí a situací jednotlivých příběhů. Nejinak je tomu také v případě opery Příhody lišky Bystroušky," uvedl Jindra.

Podle dramaturga Ondřeje Hučína jsou Příhody lišky Bystroušky, inspirované novinovým románem Rudolfa Těsnohlídka, převedeným s velkým pochopením, citem i nadsázkou do operní podoby, titulem s velkým diváckým potenciálem.

Jedna z nejslavnějších českých oper

„Hledal jsem pod povrchem dialogů: Janáček si vtipně pohrává s prolínáním lidského a zvířecího světa. Dominantní epizoda příběhu liščího je milostná scéna namlouvání. Revírníkův konflikt by měl tedy také vyvěrat ze silného vztahu. Ale aby byl v kontrastu k čistému liščímu, musí být konfliktní," přiblížil Havelka, který s první českou scénou spolupracoval několikrát. Například v roce 2004 inscenoval úspěšnou hokejovou operu Nagano inspirovanou vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Japonsku.

Chystané Janáčkovo dílo je ve světě jednou z nejslavnějších českých oper. Havelka v nové inscenaci hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti. Chtěl ukázat, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát.

Nejbližší reprízy připravila opera české první scény na 2., 10. a 29. dubna. Další dvě představení se budou hrát 1. a 27. června. Pak se s tímto titulem počítá až na listopad a prosinec.