Hladem po Alfonsovi Muchovi by se dal s nadsázkou nazvat zájem Japonců o Slovanskou epopej. Zatímco v české metropoli navštívilo jeho dílo mezi roky 2012 a 2016 přes 380 tisíc lidí, v Tokiu ho vidělo za zhruba dva měsíce už přes 300 tisíc lidí.

Plní se tak očekávání Prahy i ministerstva kultury, že za čtvrt roku v zemi vycházejícího slunce si k cyklu zobrazujícímu slovanskou mytologii najde cestu čtvrt milionu lidí. A právě velký zájem podle Elišky Kaplický Fuchsové (ANO), předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu, zapůsobil na Spojené státy americké.

„Dostala jsem zprávu od Chicaga, což je sesterské město Prahy, že by měli zájem vystavit Slovanskou epopej," řekla Pražskému deníku Kaplický Fuchsová. Konkrétně se ozval tamní Institut umění (The Art Institute of Chicago), který je se svou rozlohou druhým největším muzeem ve Spojených státech.

SECESE BY ZAMÍŘILA DO MODERNY

„Institut se dříve tvářil, že o dílo nemá příliš velký zájem, ale teď se zvrátil jejich zájem," doplňuje pražská zastupitelka. Zájem potvrzuje údajně to, že by epopej měla být případně vystavena v moderním křídle obří prosklené výstavní budovy, jež je součástí Institutu.

O zápůjčce do Chicaga se mluvilo už dříve, nakonec se však destinace možné zápůjčky smrskly na Japonsko a Čínu. Zatímco v Japonsku je epopej vystavena od března, zaslání díla do Číny je zatím nejisté. S transportem díla totiž musí souhlasit ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ten již dříve uvedl, že v Číně nebyly zajištěny potřebné standardy. Jako příklad uvedl nedostatečné zajištění bezpečnosti obrazů při poměrně dlouhých přestávkách mezi jednotlivými výstavami.

Zelenou od ministra by musela dostat i cesta do Ameriky. Kromě vhodných výstavních prostor podle Kaplický Fuchsové také záleží na tom, v jaké kondici bude dvacítka obřích pláten po návratu z Japonska.

ODBORNÍCI KRITIZUJÍ VÝJEZD ZA HRANICE

Pokud by nakonec vyrazila Slovanská epopej do Chicaga, šlo by o návrat po necelých sto letech. Tam a v New Yorku bylo totiž v letech 1920 a 1921 několik obrazů z cyklu vystaveno. Po pařížské výstavě v roce 1936 však umělecký poradce komise Obce pražské Ladislav Šaloun označil obrazy za značně poškozené a byla provedena jejich oprava.

A právě poničení díla se obává i řada odborníků, kteří protestovali už proti letošní cestě Slovanské epopeje do Japonska. Vnuk autora díla John Mucha se pak tento rok soudil s hlavním městem o vlastnictví epopeje. Právě proto, aby zabránil její přepravě.

Vlastnictví města zdůvodnil tím, že Praha dílo nikdy nevlastnila, protože nesplnila malířovu podmínku a nepostavila jí výstavní síň. S takovou podmínkou předal mistr české secese zhruba před 90 lety dílo Praze.

ZLATÉ VEJCE ANI VÍTKOV NEPOCHODILY

A právě to, kde výstavní pavilon vystavit, nyní rozděluje i samotné město. Konkrétně magistrát a městské části. Přestože odborná komise rozhodla, že nejvhodnější místo pro výstavbu domova pro epopej je na Těšnově, některé městské části přesto nabízejí místa na svém území.

Po vyhlášení výsledků přišla Praha 1 s projektem přezdívaným Zlaté vejce, které by stálo vedle Štefánikova mostu. Ještě více se za svůj návrh pere starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09), podle které je nejlepší možností vrch Vítkov. Přinesl by totiž na místo mezi Žižkovem a Karlínem život, stejně tak by mohl podle starostky oživit ulice dolní části Žižkova.

„Galerii pro Muchovu epopej tam rozhodně nechceme," říká magistrátní radní Jana Plamínková (STAN), která má na starost plánovanou úpravu Vítkova. Zároveň odborná komise vyhodnotila žižkovský vrch až jako šesté nejvhodnější místo z 12 posuzovaných.