Příští víkend se v Praze opět otevřou desítky památek. Lidé si budou moct prohlédnout především běžné nepřístupné kostely a kláštery, otevře se jim ale také například sídlo francouzské ambasády v Buquoyském paláci nebo vládní salonek na Hlavním nádraží. Informují o tom webové stránky Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), které akci pořádá. Akce je součástí tradičních Dnů evropského dědictví, které trvají od 10. do 18. září.

Zatímco některé objekty mohou lidé navštívit po celou dobu konání, další budou zpřístupněny jen ve vybrané dny. Na řadě míst bude také připraven doprovodný program.

V centru města se pro návštěvníky otevřou třeba vládní salonky na Hlavním a Masarykově nádraží, na Starém Městě v Jilské ulici barokní refektář dominikánského kláštera, koncertní sál pražské konzervatoře nebo na Malé Straně klášter augustiniánů. Na Velkopřevorském náměstí pak mohou lidé navštívit Buquoyský palác, ve kterém sídlí francouzská ambasáda. Přístupný bude i Malostranský hřbitov a v Troji několik zemědělských usedlostí.

Koncerty i divadelní představení

K akci se přihlásili také správci historických staveb, které mohou lidé běžně navštívit. Během Dnů evropského dědictví nabízejí bezplatné či zlevněné vstupné nebo připravili speciální program. Návštěvníci památek se mohou například zúčastnit komentovaných prohlídek, připraveny jsou pro ně koncerty nebo divadelní představení. V Klášteře sv. Anežky České nebo v Klášteře sv. Jiří se budou konat přednášky k historickým tématům.

Otevřou se ale také technické památky. Lidé se mohou například přijít podívat do Libně na prvorepublikový plynojem, do Troji a do Záběhlic na mlýn nebo do Bubenče na večerní komentované prohlídky staré čistírny odpadních vod.

Informace o všech přístupných památkách a otvíracích dobách jsou uvedeny na internetové stránce www.ehd.cz.

Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemí. Téma letošních Dnů evropského dědictví v Česku se jmenuje „Památky – tvůrci panoramatu našich měst a městeček“.

Čtěte také: OBRAZEM: Památky o víkendu zlákaly stovky lidí