Zda by měla epopej zůstat v Praze, nebo by se měla vrátit do Moravského Krumlova, Krnáčová neřekla. „Vše by se případně odvíjelo od jednání," vzkázala prostřednictvím mluvčího Vladimíra Řepky.

Hašek nedávno řekl, že chce spolu se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou (TOP 09) jednat s Krnáčovou o možném navrácení Slovanské epopeje na Moravu. „Pokud se epopej vrátí zpět do Moravského Krumlova, bude to znamenat restart pro návštěvnost města i regionu a přinese to i oživení služeb a zaměstnanosti, což v depozitáři v Praze nejde. Věřím v rozumné jednání s novým vedením. Nejde o to vyhrát, ale dohodnout se," uvedl.

Bouřlivé diskuse i protesty

Dvacet velkoformátových obrazů Alfonse Muchy bylo na moravskokrumlovském zámku zhruba půl století. V roce 2011 se dílo přesunulo do Prahy, stěhování tehdy provázely bouřlivé diskuse i protesty.

Legendární cyklus pláten, která jsou národní kulturní památkou, věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že město pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň. To se ale nestalo. Plátna jsou nyní provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie. Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje.

Čtěte také: Hašek s Třetinou chtějí jednat s Krnáčovou o Slovanské epopeji