„Šlo o to, že se instalace Slovanské epopeje prodražila z 15 milionů na 36 milionů korun a naopak řada investic, na které galerie peníze měla, se v programu neuskutečnila," komentoval pro Deník své námitky radní Novotný.

Bufka obvinění odmítá

Bufka tvrzení o svém selhání popírá. V červnu prý prohlásil, že odchází sám jen proto, že by byl jinak městem stejně odvolán. Situace byla podle něj vynucena politicky, když ho Novotný měl zdiskreditovat před zástupci médií.

Milan Bufka stál v čele galerie poslední čtyři roky. Příležitost k vedení instituce dostal v roce 2008, kdy došlo z popudu tehdejšího radního pro kulturu Milana Richtera (ODS) k rozdělení manažerského a odborného vedení GHMP. Město nejprve vypsalo konkurz na post vedoucího sbírkového úseku, v němž zvítězil Karel Srp. Poté se uskutečnilo výběrové řízení na ředitele celé galerie, ve kterém uspěl ekonom Bufka. Ten předtím působil například jako správce konkurzní podstaty plzeňské společnosti Škoda, z kulturní sféry neměl žádné zkušenosti.

Svou rezignaci oznámil Bufka letos v červnu pár dní poté, co byla výstava Slovanské epopeje otevřena. Kritika opozice TOP 09 na jeho způsob vedení však nebyla spojena výhradně s přetažením rozpočtu. Pochybnosti panovaly například kolem bezplatného pronájmu Colloredo Mans- feldského paláce provozovatelům Artbanky, která je soukromou iniciativou. Zatímco GHMP tomuto projektu poskytla kustody a zaplatila i energii, Artbanka si ponechávala příjem ze vstupného. Angažmá pracovníků galerie v čele s Karlem Srpem v tomto soukromém projektu budila rovněž nedůvěru.

Křesla se nadobro nevzdává

Která ze dvou kauz Bufkovi pomohla k pádu, se zatím pouze spekuluje. Milan Bufka je přesvědčen o tom, že chybu neudělal. „Pro mě to byla příjemná práce se skvělými lidmi. Nejvíce si cením výstavy Slovanské epopeje, ale jsem hrdý i na další řadu našich projektů. Některé z nich překročily návštěvnost 20 tisíc návštěvníků, například Roky ve dnech a retrospektivy Zdeňka Sýkory či Jiřího Anderle," komentuje Bufka své působení na postu ředitele galerie.

Deníku Bufka sdělil, že se svého křesla ještě definitivně nevzdává. „Bylo vypsáno výběrové řízení, podal jsem přihlášku. Mnoho šancí si ovšem nedávám," komentoval svou opětovnou kandidaturu .