„Svou návštěvností se česká Noc divadel během pěti let stala největší evropskou akcí v rámci projektu European Theatre Night. I ti, kteří pravidelně do divadel nechodí, si ji oblíbili a věřím, že divadlům pomáhá přilákat nové publikum. Tematicky jsme se letos zaměřili na mladší diváky, kteří svou cestu k divadlu ještě hledají," uvedla ředitelka IDU Pavla Petrová.
Například Východočeské divadlo Pardubice pro návštěvníky připravilo program Divadlo naruby, kde se hercem může stát každý. Královehradecké Divadlo Drak chystá dílny a workshopy pro děti. Jihočeské divadlo má na programu prohlídku zákulisí, třinecké Kulturní centrum Trisia nabídne pro odvážné únikovou hru.

Jeviště pražského Stavovského divadlo rozsvítí světelná show a v historické budově Národního divadla se budou dražit divadelní kostýmy. Městské divadlo Kladno nabídne scénické čtení hry amerického dramatika Richarda Dressera Rána pod pás, ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede už tradičně Noční audienci u Bezručů, letos s hercem Norbertem Lichým. Pražské Studio Ypsilon chystá fotokoutek s Jiřím Lábusem a v divadle ABC se bude v retro stylu cestovat časem do 60. let.

Vlastní program připravil také koordinátor akce, Institut umění - Divadelní ústav, v jehož sídle v Celetné 17 bude od 12 do 21 hodin otevřené infocentrum Noci divadel. Odpoledne zde bude například Punk storytelling - interaktivní workshop spojující prohlídku budovy a zajímavé divadelní příběhy.

Program Noci divadel je zdarma či za snížené vstupné

Program Noci divadel je přístupný zdarma či za snížené vstupné. V některých případech je z kapacitních důvodů nutná rezervace předem. Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala v roce 2008 v Chorvatsku debutová Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více než desítky evropských zemí. Česká Noc divadel existuje od roku 2013. Program jednotlivých divadel je na adrese www.nocdivadel.cz.