"Je to pro nás vyvrcholení rockové kariéry," řekl Michael Kocáb, zpěvák a jeden z hlavních autorů hudby Pražského výběru, na tiskové konferenci. "Jsou symbolem svobody, byla to první velká kapela, která v Československu po Sametové revoluci vystoupila. I nyní nám připomíná, co je potřeba si chránit a uchovat," dodal Kocáb. Legendární kapela naposledy na velké scéně vystoupila v prosinci 2016 v pražské O2 areně. Ale Kocábovy tehdejší úvahy, že šlo o uzavření koncertní činnosti se tedy nepotvrdily.

"Jedny z prvních věcí, které jsme slyšel v mých rockových počátcích, byly písničky Stounů. Díky nim jsem začal brnkat na kytaru. Podat si ruku s Jaggerem nebo Richardsem je splnění velkého snu. Na světě není moc kapel, které by hrály celý život v takové formě," těší se kytarista Michal Pavlíček.

Serge Grimaux, pořadatel pražského koncert britské skupiny Rolling Stones, si Jagger a spol. předkapely sami vybírají. "Tady diskuze nebyla moc dlouhá," řekl Grimaux. V Letňanech zahraje ještě švýcarská kapela Gotthard.

Pražský výběr
Česká předkapela zahraje ve složení Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Michal Pavlíček (kytara), Vilém Čok (baskytara), Klaudius Kryšpín a Jiří Hrubeš (oba bicí).

Na předchozích třech pražských koncertech Rolling Stones se v rolích předkapel z tuzemských skupin představili Vladimír Mišík s Etc… a skupiny Lucie a Olympic. Teď je na řadě Pražský výběr, kterému komunistický režim mezi lety 1983 a 1986 zakázal působení. Po rozpadu v roce 2006 se usmířili až na pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla před šesti lety.

Právě Havla měli rádi také Stouni. Keith Richards ve své knize Život napsal o strahovském koncertě v roce 1990: "Na konci turné Steel Wheels jsme osvobodili Prahu, nebo aspoň takový to byl pocit. Hráli jsme tam krátce potom, co revoluce ukončila komunistický režim. Byli jsme rádi, že jsme byli u toho, a byl jsem také hrdý, že jsem se setkal s tehdejším prezidentem."

Britové z Rolling Stones se pak na spartakiádní stadion na Strahově vrátili a 5. srpna 1995 vytvořili dosud platný návštěvnický rekord koncertu v Česku - tehdy se je přišlo poslechnout 130 tisíc lidí. Nyní pořadatelé v areálu v Letňanech počítají s maximální kapacitou 85 tisíc diváků, před dvěma lety tam bylo na AC/DC zvědavých 60 tisíc lidí.

"Tahle část turné ‚No Filter‘ je pro Stones opravdu výjimečná. Těšíme se, až se v létě vrátíme na pódium a zahrajeme fanouškům v České republice. Bude jako vždy naprosto vzrušující představit se zase ve městech, kde jsme dlouho nehráli, a navštívíme také některé nová místa," píše na oficiálních stránkách frontman Jagger.

"Nenechte si ujít událost vašeho života!" dodávají organizátoři. Ti také v pondělí veřejnosti představili několik bezpečnostních opatření souvisejících s červencovou show.

Jelikož v Letňanech se nedá zaparkovat, dopravní podnik prodlouží provoz metra až do dvou hodin do rána. Koncert by přitom měl skončit hodinu před půlnocí. Před vstupem nebude žádná šatna, navíc do areálu se nedostanete se zavazadly přesahujícími rozměry formátu A5, což splňují snad pouze dámské kabelky či pánské ledvinky a malé tašky. Tohle nařízení bylo vydáno na základě přání členů kapely.

Zdroj: Youtube

Hlavní "hitem" však má být absence hotovosti. Místo vstupenky jsou v prodeji čipové náramky, které budou sloužit zároveň jako jakási elektronická peněženka. "Urychlí se tím vstup lidí do areálu. Každý si jenom pípne u čtečky, místo aby musel ukazovat vstupenku s čárovým kódem," vysvětlil promotér Grimaux. Dodal, že náramky budou složit jako platidlo u stánků s občerstvením či suvenýry. Více informací získají fanoušci na webu www.rollingstones.cz. A pozor, koncert se uskuteční za každého počasí. Snad tedy nedorazí bouřky, které trápí hlavní město i většinu republiky v těchto dnech.