Průkopník moderního tance se narodil v roce 1927 v Levoči v rodině českého stavebního inženýra. V roce 1939 se při vyhlášení Slovenského státu rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v divadle E. F. Buriana, kde hrál.

V roce 1970 přijal angažmá v Basileji

Po absolvování tanečního oddělení pražské konzervatoře pak působil jako sólový tanečník v pražské Armádní opeře a v Plzni. Později se Šmok stal šéfem baletu v Ústí nad Labem a tři sezony pracoval i v Ostravě. V roce 1964 se stal spoluzakladatelem souboru Balet Praha, který měl být "experimentální laboratoří československého baletního umění".

V roce 1970 přijal Šmok angažmá v Basileji, kde stál v čele baletu po tři sezony. Po návratu do Československa těžce hledal uplatnění. Až v roce 1975 mu byla z pražského Divadla Rokoko nabídnuta spolupráce a začal se rodit Pražský komorní balet. Soubor se postupně stal nejznámějším českým tanečním souborem na světě. Šmok se dožil 88 let.