Šmok se narodil v roce 1927 v Levoči, v roce 1939 se při vyhlášení Slovenského státu rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v divadle E. F. Buriana, kde hrál. Po působení u baletů v Ústí nad Labem a Ostravě se roku 1964 stal spoluzakladatelem samostatného experimentujícího souboru Balet Praha, který jako jeden z prvních pronikl i do světa.

Pražský komorní balet se začal rodit v 70. letech

V polovině 70. let se začal rodit Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu následně patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci. Nastudoval kolem stovky baletních titulů, 60 ve světové premiéře. K nejznámějším patří Listy důvěrné, Nedbalky, Sinfonietta, Fresky Piera della Franceska, Kreutzerova sonáta, Z mého života, Zjasněná noc, Holoubek a jiné. Spolupracoval s operou, operetou, muzikálem i činohrou. Uplatnil se i jako režisér.

Choreografie Holoubek a Po zarostlém chodníčku uvede 7. prosince PKB v obnoveném nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové. Oba tituly staví na hudbě českých skladatelů. Po zarostlém chodníčku na hudbu Leoše Janáčka i Holoubka na hudbu Antonína Dvořáka vytvořil Pavel Šmok v 90. letech.

Doplní je premiéra dokumentárního filmu Fenomén Šmok v režii Ondřeje Kepky. "Dokument nebude postupně mapovat všechna zásadní období Šmokova baletu, ale pokusí se vystihnout především podstatu jeho uměleckého myšlení a umělecké inspirace. Ne nadarmo existuje v kuloárech pojem 'šmokovství', který se pokusíme objasnit," řekl Kepka. Využil časosběrných materiálů natočených ještě za Šmokova života i nové rozhovory, které byly pořízeny v letošním roce.